تلفن تماس: 33157635-021

demo

لیزر(کاربردها، فوائد، مضرات)

لیزر(کاربردها، فوائد، مضرات)

SHR مخفف super Hair Removal جدید ترین تکنولوژی برای از بین بردن موهای زاید می باشد. این روش تلفیق دو روش IPL و لیزر دایود است.منبع نور آن همان لامپ زنون استفاده شده در IPL ها می باشد ولی با این تفاوت که همانند لیزر دایود قادر است در هرثانیه 10 شات شلیک کند. اساس کار SHR مبتنی بر سه اصل است :
1-انرژی کم توان 2-متوسط بالا 3-سرعت تکرار زیاد در این روش انرژی به قطعات کوچک تر تقسیم می شود ودر تعداد دفعات تکرار بالا به پوست وارد می شود که باعث می گردد علاوه بر سرعت بالا و بدون عوارض بودن فرایند، اثربخشی نیز بصورت چشمگیری افزایش می یابد.
مزیت های رقابتی چشمگیر روش SHR
1-اثربخشی بسیار عالی: عامل مهم در اثربخشی، جذب انرژی می باشد. هر چقدر میزان انرژی تخلیه شده بیشتر باشد، سهم بیشتری از آن جذب شده و اثربخشی افزایش می یابد. اما به این نکته هم باید توجه داشت که تخلیه انرژی بالاتر، باعث افزایش انرژی بیشتر در سطح پوست نیز می شود که درد و احتمال عوارضی همچون سوختگی و التهاب را افزایش می دهد .
دغدغه اصلی تنظیم انرژی در دستگاه های لیزر این است که چه میزان انرژی را با توجه به رنگ پوست و مو در نظر بگیریم که احتمال بروز عوارض احتمالی به حداقل رسیده و از طرف دیگر جواب دهی را تضمین کند.(که متاسفانه اکثر افراد قادر به انتخاب مناسب این سطح انرژی نیستند و معمولا انرژی را آن قدر کم تنظیم می کنند که عملا اثربخشی محسوسی وجود ندارد
و یا آن قدر زیاد تنظیم می کنند که باعث سوختگی های پوستی همراه با درد غیرقابل تحمل برای بیمار می شود .)
خوشبختانه در روشSHR این دغدغه وجود ندارد . چون همان طور که اشاره شد اساس کار SHR انرژی کم با تعداد دفعات تکرار بالا می باشد . لذا هر چقدر که میزان انرژی زیاد انتخاب شود، این انرژی به بسته های کوچکتر تقسیم می شود و در نتیجه درمان کاملا بدون درد و عوارض خواهد بود و از سوی دیگر جذب انرژی بالا خواهد بود و اثر بخشی بسیار مطلوبی حاصل می شود . مثالی که در این زمینه می توان ذکر کرد ، مثال پختن سیب زمینی است شما هنگامی که یک سیب زمینی را بر روی شعله مستقیم آتش قرار دهید ، سطح خارجی آن خواهد سوخت ، در حالی که مرکز سیب زمینی کاملا خام باقی می ماند . حال اگر آن را درون یک ظرف آب جوش بیندازید خواهید دید که سیب زمینی گرما را به صورت تدریجی و غیر مستقیم از آب دریافت کرده و کاملا پخته خواهد شد بدون اینکه سطح خارجی آن دچار سوختگی شود . مثال فوق دقیقا بیانگر نحوه جذب انرژی در روش SHR می باشد .
2- درمان بدون درد : همان طور که ذکر شد چون در این روش انرژی به بسته های ریزتر تقسیم می شود بنابراین کل فرایند درمان کاملا بدون درد خواهد بود .
3- سرعت بالا : روشSHR قادر است در هر ثانیه 10 شات شلیک می کند . (بر عکس IPL های نسل قدیم که در هر ثانیه یک شات شلیک می کنند. ) لذا فرایند درمان بصورت in motionخواهد بود. یعنی دیگر لازم نیست همانند دستگاه های نسل قدیم، هندپیس را روی یک نقطه قرار دهید، شات بزنید و دوباره برای شات بعدی جای هندپیس را تغییر دهید. در این روش می توان هندپیس را بصورت پیوسته بر روی موضع مورد نظر حرکت داد و همزمان شات زد، که این خاصیت باعث افزایش بسیار چشمگیر سرعت انجام فرایند درمان می شود به طوری که با یک دستگاه SHR قادر خواهید بود موهای کل بدن را درعرض30 دقیقه از بین ببرید.
آنچه ذکر شد بخشی از ویژگی های یک دستگاه SHR می باشد، اما همیشه دستگاه های بی کیفیتی وجود دارند که ممکن است باعث بد نامی یک روش شوند.


( دکتر منصور صالحی)
پزشک بیماریهای پوست مو وزیبایی
تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس :33650103 – 33157635)

 

 

 

مقدمه:

امروزه در غالب جوامع صنعتی دنیا مشکل چاقی و اضافه وزن بسیار شایع است که مردم با آن مواجه هستند. مرد و زن برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل خود دست به هر کاری میزنند از رژیم و ورزش گرفته تا جراحی. خوشبختانه برای از بین بردن میزان کم چربی تجمع یافته موضعی روش غیر جراحی بنام لیزر لیپولیزر اختراع شده است.لیزر لیپولیزر تکنیک پیشرفته ای است که برای برداشتن بافت چربی از مناطقی در بدن که به ورزش و رژیم مقاوم هستند بکار می رود.

لیزر لیپولیزر درمان چاقی های منتشر نیست و کسانیکه از وزن ایده آل خود 25% بیشتر وزن دارند یا قطر چربی زیر پوستشان بیش از 2 سانتی متر است باید از روش هایی مثل لیپوساکشن برای برداشتن چربی های موضعی استفاده کرد. لیزر لیپولیز تکنولوژی منحصر به فرد لیزر داخل بافتی است که با کمک آن نتایج بهتری در حذف چربی حاصل می شود.این روش طی یک جلسه و به صورت سرپایی انجام می شود.در این روش با ایجاد سوراخ هایی یک یا دو میلیمتری روی پوست و تحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری باریک به زیر پوست وارد شده و لابه لای چربی ها حرکت می کند و با تاباندن لیزر باعث تخریب دیواره ی سلول های بافت چربی می شود و در نهایت چربی مایع به راحتی توسط ساکشن با فشار کم خارج شده یا توسط بدن متابولیزه شده و یا توسط سیستم لنفاوی از بدن دفع می شود. فناوری لیزر لیپولیز که طی سالیان اخیر با استقبال زیادی روبرو شده با بکارگیری همزمان دو طول موج 1064 و 1320 نانومتر قادر است بافت چربی را تخریب کند.

این سیستم لیزری که در 12 اکتبر 2006 در سازمان دارو و غذای آمریکا ( FDA) به تایید رسیده است، روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود.در اثر تابش اشعه لیزر، چربی ها به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند. لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شده و 1 تا 3 ساعت طول می کشد.این روش منحصر به فرد از لیزر Diode پالسی استفاده می شود. به واسطه استفاده از لیزر لیپولیزر لایه سطحی در زیر پوست به هیچ وجه مانند لیپو ساکشن ناهمواری پیدا نمی کند، در نتیجه صاف و یکدست است و علاوه بر آن بر خلاف لیپو ساکشن پوست سفت شده و جمع می شود. این لیزر در چاقی های خفیف یا متوسط کاملا کافی است و دیگر نیاز به لیپو ساکشن نیست ولی در چاقی شدید تر در حالی که در لایه سطحی فقط از لیزر استفاده می شود در لایه عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه چربی ها هم است. ورود قطرات چربی به داخل جریان خون پدیده شایعی است که وقوع آن در بررسی های بالینی به اثبات رسیده و عواقب مهمی ندارد.

بهترین کاندیدا های لیزر لیپولیزر چه کسانی هستند؟

بهترین افرادی که می توانند نتیجه مطلوب با این روش بگیرند افرادی هستند که افزایش وزن زیادی نداشته باشند و پوستشان شل نباشد و یا تجمع چربی در مناطقی مثل غبغب، بازو ها، اطراف زانو ها و یا سایر نقاط بدن داشته که با کاهش وزن از بین نرفته اند.

ممنوعیت لیزر لیپولیزر

افرادی که از بیمای های قلبی، کلیوی یا کبدی رنج می برند یا دارو های ضد انعقاد مصرف می کنند کاندیدای مناسبی برای لیزر لیپولیزر نیستند.

کاربردهای لیپولیزر

برای بازو، پهلو، ران، شکم، غبغب و ... کاربرد دارد. کاهش تعرق زیر بغل، کاهش اسکار های عمیق جای جوش صورت از کاربرد های جدیدتر این نوع لیزر است. در موارد چاقی عمومی و افراد با BMI بالای 30 ابتدا روش های درمانی چاقی مانند بالون و باند معده یا بای پس دستگاه گوارش انجام شده و پس از کاهش وزن مطلوب از روش های لیفتینگ برای برقراری تناسب اندام استفاده می شود.

دوره نقاهت

معمولا بعد از مدت کوتاهی ( 1-4 ساعت ) فرد مرخص می شود( سر پایی و بدون نیاز به بستری ) و 3-1 روز استراحت در منزل توصیه می شود، زیرا بعد از رفع اثر دارو های بی حسی درد قابل تحملی مثل درد کوفتگی وجود دارد که فرد راحت تر است در منزل باشد. عوارضی مانند کبودی یا تورم به ندرت ایجاد شده و طی چند روز برطرف می شود و به ندرت تورم حدود 3-2 هفته ادامه داشته که خود به خود رفع می شود. پوشیدن گن پس از لیزر لیپولیز ضروری است.

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن چیست؟

1. لیزر لیپولیز بر خلاف لیپوساکشن نیاز به بیهوشی ندارد.

2. سبب ناهمواری سطح پوست نمی شود.

3. کبودی و تورم ناحیه خیلی کمتر است و فرد می تواند در طی یک تا دو روز به سر کار خود بازگردد.

4. درناحیه شکم لیپوساکشن اغلب باعث شلی پوست می شود. مزیت دیگر لیپولیزر نسبت ساکشن درد بسیار کمتر بعد از عمل است.در تکنیک لیپولیزر به دلیل شکسته شدن سلول چربی بروز آمبولی چربی نادر تر و عوارضی مثل کبودی و ... کمتر گزارش شده است.

آیا اثر لیپو لیزر ماندگار است؟( دیگر چربی برنمی گردد؟ )

بله، بزرگسالان سلول های چربی جدید تولید نمی کنند و وقتی شخصی وزن اضافه می کند حجم سلول های چربی بزرگ تر می شود.اگر فردی دوباره وزن اضافه کند، بیشتر چربی در نواحی که لیزر لیپولیزر انجام نشده است جمع می شود.

نتیجه نهایی چه موقع مشخص می شود؟

تقریبا در همان روز ها و هفته اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است و به وضوح از حجم چربی موضع کاسته می شود ولی نتیجه نهایی نیاز به 2-3 هفته درمان دارد.

آیا لیزر لیپولیزر و لیپوساکشن رقیب هم هستند؟

در تجمعات موضعی کوچک بافت های چربی که حجمی کمتر از 500 گرم دارند، می توان از لیزر لیپولیزر یا لیپوساکشن استفاده کرد، اما در حجم های بیشتر از 500 گرم عملا باید لیپولیزر یا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با لیپوساکشن باشد.

چه موقع لیفت شکم، پهلو و کمر انجام دهیم؟

در مواردی که به دلیل بالاتر بودن سن بیمار، سابقه نوسانات زیاد وزن، بارداری های قبلی و ... پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده، دچار شلی یا افتادگی شده یا رگه های پوستی ( Stria ) روی آن ظاهر شده باشد، انجام تکنیک های فوق پاسخگوی نیاز بیمار نیست.این افراد کاندید عمل جراحی لیفت شکم و پهلو با لیپو ابدو منیو پلاستی هستند که از طریق برش ناحیه زیر شکم انجام شده و ضمن برداشتن چربی و پوست اضافی ، جدار داخلی عضلات شکم را نیز سفت می کند.

همزمان با این عمل فتق های جدار شکم، ناف و اسکار و بخیه های اعمال جراحی قبلی در پایین شکم نیز برداشته شده و ناحیه پهلو ها و شکم کاملا تخت و کتابی می شود.

در برخی بیماران مخصوصا به دنبال کاهش وزن شدید پوست کل بدن در ناحیه دور کمر نیاز به بالا کشیدن پیدا می کند که مستلزم انجام عمل وسیع تری تحت عنوان Beltlipectomy خواهد بود.

این گونه اعمال جراحی معمولا با بیهوشی عمومی و یک شب بستری در کلینیک امکان پذیر بوده و بیمار پس از یک هفته قادر به انجام فعالیت های روزمره خواهد بود.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

جستجو