تلفن تماس: 33157635-021

demo

بیماری های پوستی

بیماری های پوستی

چرا زخم و جراحت های پوستی برخی افراد دیرتر خوب می شود؟

روند ترمیم زخم در بعضی افراد کندتر از دیگران است و در اصطلاح «خوش گوشت» نیستند. عامل اصلی  ایجادکننده چنین مشکلی ژنتیک است اما علاوه بر آن، مسایل دیگری نظیر کم خونی های مختلف، کمبود عناصری مثل روی و ویتامین  Cو مصرف برخی داروها می تواند باعث بروز مشکلاتی در ترمیم زخم یا باقی ماندن جای آن شود.  

معمولا چند روز طول می کشد تا جراحتی بهبود یابد؟

بین 7 تا 10 روز، اما به عمق زخم و آلودگی و عفونت های جانبی آن نیز توجه داشت. وجود عفونت ، عمیق بودن زخم یا تمیز نگه نداشتن آن می تواند باعث طولانی شدن این این مدت شود.                    

چه کنیم یک زخم سریع تر بهبود یابد؟

هر چه زخم تمیزتر نگه داشته شود، ترمیم آن بهتر و سریع تر انجام می شود. داروهایی که ترمیم زخم را تحریک می کنند و کرم های حاوی عناصر روی و مس هم می توانند موثر باشند. اگر زخمی عفونت داشته باشد، مصرف آنتی بیوتیک ضروری است زیرا وجود عفونت در محل مانع ترمیم زخم می شود. تغذیه مناسب نیز به ترمیم زخم کمک می کند. داروهای ترمیم کننده زخم هم می توانند از عفونی شدن زخم جلوگیری کنند. با توجه به عمق زخم، پانسمان زخم هم به ترمیم سریع تر آن کمک می کند.                                                                                    

آیا این باور درست است که می گویند زخم هایی که مدت طولانی باقی می مانند، احتمال دارد سرطانی شوند؟

بله، اگر زخمی طولانی مدت باقی بماند، خطر ابتلا به سرطان پوست را در آن ناحیه افزایش می دهد؛ مثلا اگر روی یک سوختگی قدیمی زخم ایجاد شده، نیاز به تکه برداری است. اگر زخمی بیش از 3 ماه طول بکشد تا بهبود یابد، باز هم برای رفع مشکلات بدخیمی، به خصوص سرطانی به نام سرطان سلول های سنگ فرشی، باید تکه برداری انجام شود.

گاهی زخم سریع خوب می شود ولی جای آن تا مدت ها می ماند، چرا؟

باقی ماندن جای زخم بعد از بهبود، به ژنتیک، محل زخم و رنگ پوست بستگی دارد. در همه افراد بعد از بهبود جراحت، محل زخم دچار تیرگی می شود. این تیرگی مدت ها می ماند اما به مرور برطرف خواهد شد. جای زخم معمولا در افراد سفید پوست بیشتر باقی می ماند.  

برای بهبود سریع تر جای زخم، چه پیشنهادی دارید؟

کرم های ضد التهاب می توانند التهاب را در موضع برطرف کنند. کرم های ضد لک نیز لک جای زخم را از بین می برد. اگر زخم بستر مناسبی داشته باشد و فرد دچار دیابت یا بیماری هایی نباشد که روند بهبود زخم را مختل می کنند و ایمنی فرد در حد متعادل باشد، کرم های ترمیم کننده زخم می توانند مناسب باشند. این کرم ها برای زخمی که عفونی است، مناسب نیستند. در واقع بعد از آنکه مشکلات اصلی منع کننده ترمیم زخم برطرف شد، برای تسریع می توان از کرم های ترمیم کننده استفاده کرد. 

 

یکی از شکایت های اصلی برخی خانم ها این است که با ضربه ای کوچک فورا دچار کبودی می شوند. دلیل آن چیست؟

به طور طبیعی کبودی و خون مردگی عبارت است از خارج شدن گلبول های قرمز از رگ های زیر پوستی که می تواند نقطه ای یا وسیع باشد. در فردی که سالم است و اختلال های انعقادی خون ندارد، با توجه به قوام پوست و استحکام، این اتفاق کم و زیاد می افتد. در افرادی که پوستشان استحکام بیشتری دارد، کمتر این مشکل بروز می کند. افراد مسن، کسانی که خیلی در معرض آفتاب قرار دارند یا به صورت ژنتیکی قوام پوستشان در زیر پوست کمتر است، بیشتر و به آسانی دچار کبودی می شوند. البته این موضوع چندان مهم نیست.

برای بهبود زخم هایمان چه بخوریم؟

تغذیه در بهبود سریع تر زخم نقش موثری دارد. مهم ترین ماده مغذی ای که در بهبود زخم و حتی جای آن می تواند موثر باشد، پروتئین است. افرادی که دچار چنین مشکلی هستند و زخم هایشان دیر خوب می شود یا جای زخمشان کاملا از بین نمی رود، باید از گروه پروتئین ها روزانه 2 تا3 واحد دریافت کنند. ویتامین ها، مانند ویتامینA و B در سلامت لایه مخاطی پوست نقش موثری دارند. حداقل باید یک واحد در روز سبزی های سبز برگ یا سبزی های رنگی تیره مصرف کرد. میوه ها مخصوصا مرکبات وتوت فرنگی نیز حاوی ویتامین Cهستند که آنها نیز نقش مهمی در بافت کلاژن پوست به عهده دارند. گاهی فقط مصرف مواد غذایی نیاز بدن به ویتامینC را بر طرف نمی کند و باید مکمل مصرف کرد اما به هر حال توصیه می شود در روز از سبزی و میوه های تازه و خام (به شکل سبزی خوردن یا سالاد) در کنار غذا بهره مند شوید. ویتامین E آنتی اکسیدانی است که در بخش چربی سلولی نقش مهمی دارد و تا حدی خاصیت الاستیته پوست را افزایش می دهد. منابع غذایی حاوی ویتامینE شامل انواع مغز ها و دانه های روغنی، جوانه گندم و سبزی های سبز برگ تیره هستند. غیراز ویتامین ها، عناصر معدنی ای نظیر روی نیز نقش مهمی در بهبود زخم دارند. روی، تقویت کننده سیستم ایمنی است و از آنجا که پوست لایه محافظ بدن است، مصرف غذاهای غنی از روی مانند انواع گوشت ها و غذاهای دریایی، حبوبات، شیر، تخم مرغ، بادام و تخم آفتابگردان در بهبود زخم و جای آن موثر است. به طورکلی پیروی از رژیمی متعادل، متناسب و متنوع، می تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز را برای بازساری سلول های بدن تامین کند. نوسازی سلول ها در پوست به تغذیه ای طبیعی و سالم نیاز دارد وبدون آن فرد دچار مشکلاتی مانند بهبود نیافتن سریع زخم یا باقی ماندن جای آن می شود.

چه بیماری هایی کبودمان می کنند؟

کبودی اندام ها در هر فردی به چند عامل بستگی دارد؛ یکی از آنها مشکلات غددی است، بیشتر ناراحتی های خونی مهم تر مطرح هستند. اگر کسی به دلیل ضربه های خفیف، دچار کبودی اندام ها شود، حتما باید از نظر بیماری های خونی و کمبود پلاکت ها که مسوول انعقاد خون هستند، بررسی و آزمایش های لازم در این زمینه انجام شود. البته بیماری های خونی علایم دیگری نظیر خون ریزی از بینی یا لثه دارند که با مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کرد. در افراد مسن به دلیل کاهش چربی زیر پوستی و افزایش شکنندگی رگ ها ممکن است فرد بعد از ضربه های خفیف دچار شکنندگی در رگ ها و در برخی اندام ها دچار کبودی شود. مصرف برخی دارو ها به خصوص کورتیکو استرویید ها (دارو های کورتونی) نیز باعث می شود چربی زیر پوستی کاهش یابد و فرد دچار شکنندگی در رگ و خونریزی زیر پوستی و متعاقب آن کبودی اندام ها شود. کورتون معمولا برای درمان یا کنترل در بیماری های آسم و آلرژی، روماتولوژی و... تجویز می شود. در برخی بیماری های غددی، مثل کوشینگ، ترشح کورتیکو استروییدها از غده فوق کلیه افزایش می یابد. این بیماری نیز باعث افزایش میزان کورتون در بدن و فرد مبتلا به آن مستعد شکنندگی رگ و کبودی اندام ها می شود. بر خلاف تصور کبودی دست و پا ربطی به هورمون زنانه ندارد و فقط به هورمون فوق کلیه مربوط است.

با کبودی هایمان چه کنیم؟

گاهی برخی افراد با کوچک ترین ضربه یا تحریک دچار کبودی سریع اندام ها می شوند. این مشکل به خصوص در اندام تحتانی بیشتر دیده می شودو با بالا رفتن سن افزایش می یابد. این موضوع کاملا طبیعی است. بین سیستم انعقادی و سیستم ضد انعقادی بدن تعادل وجود دارد تا از یک سو خون به سرعت در عروق لخته نشود و از سوی دیگر فرد سریع دچار خون ریزی نشود. اگر در اثر شرایطی فرد دچار ضعف عملکرد یا رقیق شدن المان های خونی شود، با کوچکترین ضربه دچار خون ریزی زیرجلدی خواهد شد. این مشکل در برخی بیماری های مادرزادی مانند هموفیلی هم دیده می شود. مصرف برخی داروها مانند آسپیرین یا وارفارین (داروهای ضد انعقادی) هم می تواند انعقاد خون را به تاخیر بیندازد و فرد را مستعد کبودی وخونمردگی های سطحی کند. کبودی های خفیف از نظر کلینیکی ارزش خاصی ندارند و خوش خیم هستند و جای نگرانی ندارد. این کبودی ها حتی اگر نسبتا وسیع باشند، طی3-2 روز برطرف می شوند. دلیل کبودی های سطحی شکنندگی بیشتر مویرگ ها و عروق سطحی پوست است. حتی دیده شده در اثر خوابیدن و قرار گرفتن در وضعیتی خاص، کبودی بروز می کند. کبودی های سطحی در خانم ها و افراد مسن بیشتر دیده می شود و دلیل آن هم همان تغییرات هورمونی است که باعث واریس وریدهای سطحی، گشادی عروق... می شود.  

اگر کبودی ها شدید باشد و اصطلاحا تجمع خون را داشته باشیم، به آن«هماتوم» می گویند و به بررسی های بیشترنیاز است. اگر فردی پیش از این دچار هماتوم نمی شده است و طی یک ماه اخیر این مشکل برایش پیش آمده، باید از نظر خونی و فاکتورهای انعقادی تحت آزمایش و بررسی قرار بگیرد. ناراحتی هایی نظیر نارسایی مغز استخوان و بسیاری سرطان های خونی، خود را با این علایم نشان می دهند.

زخم مثبت اندیش ها زودتر خوب می شود

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با تغییر شیوه زندگی می توانید از این معضل تا حدی خلاص شوید. گاهی رژیم غذایی درست یا عادت ها و رفتارهای مناسبی در زندگی نداریم و همین عاملی می شود برای ایجاد زمینه بروز انواع بیماری ها. پوست آینه درونمان است و شادابی و سلامت ما روی آن اثر دارد. حتما خودتان هم متوجه این نکته شده اید؛ مثلا اگر عصبی باشیم، مدت زمان بهبود زخم ها و کبودشدگی ها افزایش می یابد اما خوش رفتاری و مثبت اندیشی باعث می شود که میزان واسطه شیمیایی  «سایتوکین» در بدن افزایش یابد و همین امر به بهبود زخم کبودشدگی کمک کند. چون «سایتوکین» باعث می شود سلول هایی که برای ترمیم زخم هر نقطه آسیب دیده بدن مورد نیاز هستند، در نواحی اطراف زخم زودتر تکثیر شوند واین راه حل به نظر ساده، در کنار دیگر توصیه های پزشکی و تکنیک هایی که هر یک تا حدودی کمک کننده هستند و می توانند به بهبود جای زخم منجر شوند، تاثیر مثبتی داشته باشد. این خانم هم بهتر است به جای اینکه دایم دغدغه این را داشته باشند که چه آسیب احتمالی ای به پوستشان خواهد رسید منتظر خراش و زخم جدیدی باشند، سعی کنند شاداب و سرحال  باشند. با خانواده و دوستان برنامه های مختلف ترتیب دهند، ورزش کنند و تا می توانند روش های مضر در زندگی خود را شناسایی و آنها را حذف کنند. با این اقدام ها خواهند دید که در مدت کوتاهی بهبود می یابند. استرس مزمنی که دارند، به تدریج سیستم ایمنی را تضعیف و بدن را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها می کند و حتی ممکن است ترمیم زخم را نیز به تعویق اندازد. به هر حال این خصیصه ذاتی در ایشان وجود دارد و باید با آن کنار بیایند. با همه اینها  تکنیک های درمانی مختلفی وجود دارند که می توانند مفید باشند و با مراجعه به متخصص می توان از روش هایی مانند انواع لیزرهای خاص، روش درم ابریژن و دیگر درمان های از بین برنده جای زخم بهره گرفت. خانم آرزو! شما در زمانه ای زندگی می کنید که ما حتی توانستیم برای جای سالک از تزریق سلول های بنیادی کمک بگیریم وآن را تا حدودی از بین ببریم و زیبایی و شادابی را به مبتلایان برگردانیم. کمی روی مدیریت استرس و تلاش برای تغییر شیوه زندگی خود کار کنید.  

 

( دکتر منصور صالحی)

پزشک بیماری های پوست، مو و زیبایی

 تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس: 33650103 - 33157635)

 

 

کبودی و گودی زیر چشم ربطی به انحراف تیغه بینی ندارد. علل کبودی و گودی دور چشم مختلف است؛ گاهی ارثی و ژنتیکی است و گاهی در اثر ابتلا به بیماری های آلرژیک مانند اگزما که در اثر خشکی، قرمزی و خارش مداوم ایجاد می شود، بعضی از بیماری های هورمونی مانند اختلال های تیرویید، چاق و لاغر شدن مکرر و بدی نوع تغذیه هم در این زمینه تاثیر گذارند. اما شایع ترین علت کبودی وگودی دور چشم در ایران، ارث و ژنتیک است ومعمولا در اعضای یک خانواده کم و بیش دیده می شود. در این افراد جریان گردش خون وریدی به صورت ارثی در ناحیه پلک کند است و پوست پلک را تیره تر نشان می دهد. به دلیل کندی جریان خون در این منطقه، رنگدانه های پوست هم اضافه می شود. همچنین در خانم ها به دلیل استفاده از کرم های دور چشم ولوازم آرایش غیراستاندارد، ممکن است آلرژی تماسی ایجاد شود و فرد دچار کبودی دور چشم شود.

زدن عینک و کم آبی تاثیری در گودی و کبودی دور چشم ندارد. و کم وزیاد شدن آب بدن از طریق کم و زیاد شدن ادرار جبران می شود و کلیه وظیفه تنظیم آن را بر عهده دارد. برای تیرگی دور چشم درمان قطعی وجود ندارد ولی هر اقدامی که بتواند سرعت جریان خون وریدی را افزایش دهد، می تواند تیرگی را کاهش دهد مانند لیزر،روشPRP (پلاکت درمانی)، مصرف کرم های دور چشم و اصلاح شیوه زندگی مانند درست خوابیدن، تغذیه مناسب، کاهش استرس ها و... 

 

( دکتر منصور صالحی)

پزشک بیماری های پوست، مو و زیبایی

 تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس: 33650103 - 33157635)

 

مثلث آتش از 3 عامل گرما، اکسیژن و ماده سوختنی تشکیل شده و بی شک سهل انگاری در رعایت نکته های ساده ایمنی آشپزخانه، می تواند با ایجاد این مثلث خانه تان را به آتش بکشد. البته مثلث آتش می تواند در مقیاس بسیار کوچکی مانند قطره ای از روغن داغ و لایه سطحی پوست تشکیل شود. هر فردی که مسئولیت خا نه داری را بر دوش دارد، حتما بارها با چنین مواردی روبرو شده ؛ چنین سوختگی هایی اگرچه خسارت جانی بر جای نمی گذارد اما می تواند مدت ها آسایش فرد را خدشه دار کنند به همین دلیل تمام رخدادهای سوختگی جزئی تا شدیدکه ممکن است در آشپزخانه برایمان پیش بیاید را فهرست وگردآوری کرده ایم.

سوختگی با روغن داغ

قرار گرفتن روغن روی اجاق آن را گرم و گرم ترمی کند تا جایی که روغن داغ می شود کمی دود می کند و درنهایت شعله ور می شود، بنابراین روغن را به حال خود رها نکنید. به هیچ وجه کمترین مقدار آب یا هر محلول آبی دیگری را (حتی اگر قطره ای کوچک از دستتان می چکد) باروغن داغ تماس ندهید زیرا این آب بلافاصله تبخیر می شود و به سمت پوستتان می پاشد و باعث سوختگی می شود این مسئله زمانی که ماده غذایی مرطوبی را هم در سرخ کن و تابه می گذارید رخ خواهد داد.

سوختگی با آب جوش اگر به هر دلیلی مقداری آب جوش روی پوستتان ریخت، ابتدا ببینید سوختگی شدید است یا خفیف. اگر شدید است سریع به اورژانس بروید ؛ وگرنه مراحل زیر را اجرا کنید:

*محل سوختگی را به مدت 15-10 دقیقه زیر آب سرد بگیرید.
*قبل از هر کاری باید روی محل سوخته آب سرد بگیرید یا اگر ناحیه وسیع است آن را در داخل آب سرد فرو کنید. به هیچ وجه نباید آب یخ باشد. می توانید ناحیه سوخته را داخل یک حوله تمیز، سرد و مرطوب قرار دهید.
*حالا قسمت سوخته را با باند استریل یا پارچه تمیز بپوشانید.
*نگذارید قسمت های سوخته تحت فشار یا سایش قرار گیرند.
*اگر درد دارید، می توانید مسکن های بدون نسخه مثل ایبوپروفن یا استامینوفن بخورید.
*اگر سوختگی خیلی جدی است و نشانه های عفونت در آن مشاهده می شود، حتما به متخصص پوست یا بیمارستان مراجعه کنید.
*به هیچ وجه کره، یخ ،پنبه ، باند چسبنده، کرم ، اسپری روغن، خمیر دندان یا هرگونه ماده خانگی دیگر را با محل سوختگی تماس ندهید.


پیشگیری از سوختگی در آشپزخانه

*هنگام هم زدن غذا دسته قابلمه و تابه را با دستگیره بگیرید.
*هنگام باز کردن در فر، فاصله خود رابا فرحفظ کنید تا هوا و بخار داغ آن پوست صورتتان را نسوزاند .
*همیشه دسته بلند تابه و قابلمه را دور از خودتان قرار دهید تا آستین تان به آن گیر نکند
*یا دستتان به آن بخورد و غذای داغ را روی خودتان بریزید.

*هنگام برداشتن در ظروف روی گاز، صورتتان را روی ظرف نگیرید.

*هنگام سرخ کردن مواد غذایی ، حتما از چنگال های بلند مخصوص سرخ کردن کمک بگیرید تا از پرش روغن روی پوستتان پیشگیری کنید .
*بعد از اتمام زمان برنامه مایکروفر بگذارید ظرف اندکی خنک شود سپس با دستگیره آن را بردارید.
*هنگام خارج کردن ظروف و غذا از فر، حتما از دستکش بلند فر استفاده کنید.
*ظروف و مواد در بسته قرار گرفته در مایکروفر را آرام و با فاصله از خودتان جابجا کنید تا بخار داغ آنها، پوستتان را نسوزاند.
*هنگام آشپزی فرزند کوچکتان را در آشپزخانه راه ندهید.
*یک کپسول آتش خاموش کن کوچک در آشپزخانه داشته باشید.
*هیچ وقت حتی برای یک لحظه هم دستتان را به کتری و قابلمه داغ نزنید.
*اگر مایع در حال جوشی از قابلمه سر رفت، اول بگذارید فلز های اطراف شعله خنک شوند بعد اجاق را تمیز کنید.
*هنگام آبکش کردن برنج یا ماکارونی، دست هایتان را در جهتی قرار دهید که بخار آب جوش پوستتان را نسوزاند.
*هنگام کار در آشپزخانه دمپایی یا کفشی بپوشید که کف بیرونی آن لیز نباشد.
*اگر تعادل تان را از دست دادید، مراقب باشید به کجا چنگ می زنید بارها اتفاق افتاده که افراد دیگ و کتری در حال جوش را روی خود می ریزند.
*اگر کتری یا دیگ داغی را خالی کرده اید، حتما به دیگران بگویید که این ظرف داغ است.


روی زخم سوختگی خمیر دندان نمالید بسیاری از خانم ها بلافاصله پس ازسوختگی در خانه، کمی خمیر دندان روی پوست می زنند ولی این روش غلطی است. خمیر دندان اثری بر ترمیم زخم های ناشی از سوختگی ندارد وفقط نعناع یا اسانس آن، می تواند باعث خنک کنندگی، کاهش درد و سوزش شود. در زمان سوختگی ها، شستشو با آب سالم و خنک کافی است. استفاده از خمیر دندان برای تسریع درمان یا بهبود زخم های ناشی از سوختگی به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا ممکن است پوست به ترکیب های موجود در خمیر دندان حساسیت داشته باشد یا در صورت استفاده از خمیردندان تازه ای که فرد تا کنون مصرف نکرده، آلرژی پیدا کند و پوستش دچار عوارض و وضعیت سوختگی یا آسیب دیدگی با افزوده شدن اگزمای تماسی آلرژیک، وخیم تر شود. حتما کسانی را که دچار التهاب و پوسته ریزی لب و دهان هستند و دلیلش را نمی دانند را دیده اید؛ این حالت که در برخی افراد ظاهرا بدون دلیل رخ می دهد، ناشی از مواد آلرژی زای موجود در خمیر دندان است . نکته بعدی مربوط می شود به استفاده خودسرانه از انواع پمادها و دارو ها. برای درمان سوختگی فقط باید از آب شیر لوله کشی استفاده وهیچ پماد و دارویی خودسرانه مصرف نکرد. پمادهای سوختگی ممکن است سوختگی را تشدید وعفونت ایجاد کند. تنها مواد مفیدی که می تواند پس از شستشو با آب روی موضع استفاده شود، ژل آلوئه ورا و عسل طبیعی هستند که در ترمیم سوختگی و برطرف کردن التهاب بسیار مفیدند. به هیچ وجه نباید تاول حاصل از سوختگی را ترکاند، زیرا محیط تاول استریل است و به درمان پوست کمک می کند. تاول به عنوان یک پانسمان فیزیولوژیک عمل و مانند پانسمان از زخم سوختگی مراقبت می کند.

تاول های سوختگی را نترکانید سوختگی به دلیل مواجهه با مایعات یا اجسام داغ تر از 60 درجه سانتی گراد، اسید یا قلیا، آفتاب یا جریان الکتریسیته ایجاد می شود. اغلب سوختگی های جزئی در منزل قابل درمان هستند. اگر شما هم دچار سوختگی شده اید، اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که با آب سرد پوستتان را خنک کنید، سپس بهتر است از ژل آلوئه ورا یا پماد بی حس کننده استفاده کنید. اگر سوختگی زیاد بود، باید فورا نزد پزشک بروید تا اقدام های تخصصی لازم انجام شوند.

درشرایط اضطراری زیر باید فورا اورژانس را خبر کنید: سوختگی که سطح وسیعی از دست ها، پاها یا صورت یا سطح یک مفصل بزرگ را فرا گرفته باشد، سوختگی درجه دو به وسعت بیشتر از اندازه یک کف دست، سوختگی درجه 3یا4 ، مشکل در تنفس یا سوختگی مجاری تنفسی، استنشاق دود یا ایجاد ضعف، بیحالی یا درد غیر قابل کنترل به دنبال سوختگی. یادآوری می کنم که سوختگی درجه دو معمولا با تاول همراه است؛ البته گاهی به دنبال سوختگی درجه یک نیز تاول ایجاد می شود. اما در سوختگی های عمیق و خیلی سطحی، محل آسیب تاول نمی زند. یادتان باشد هرگز تاول ها را از بین نبرید. زیرا تاول و مایع درون آن مانند یک پانسمان عمل می کند. پس از سپری شدن مرحله حاد سوختگی، در صورتی که زخم خشک است، می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید اما اگر زخم ایجاد شده ترشح دارد، بهتر است از پانسمان های نیمه تراوا که توسط پزشک تجویز می شود، کمک بگیرید. نکته دیگر اینکه اگر در اثر سوختگی پوستتان تاول زد، سعی کنید مقدار کافی آب بنوشید و در صورت لزوم منابع سدیم بدنتان را تامین کنید. اگر دیابت دارید و پوستتان تاول زده، حتما باید زیر نظر پزشک باشید. لازم به یادآوری است که بافت مرده و دلمه ناشی از سوختگی مانع ترمیم زخم می شود اما با مصرف پماد وشستشوی مکرر در صورتی که سوختگی سطحی باشد، دلمه و بافت مرده از بین می روندو بهبود صورت می گیرد بنابراین اگر بافت مرده یا دلمه روی زخم پایدار ماند باید به پزشک مراجعه کنید. در پایان متذکر می شوم برای پیشگیری از ماندگاری اسکار روش شناخته شده یا درمان دارویی و موضعی نداریم. احتمال ماندن یا نماندن جای سوختگی هم به شدت سوختگی، عامل ایجادکننده سوختگی و محل سوختگی بستگی دارد. مثلا پوست پشت دست ها، بازوها و قفسه سینه به مراتب حساس ترند اما با مراقبت صحیح تا حد زیادی می توان احتمال ماندن جای سوختگی را کاهش داد.

همیشه نکات ایمنی و پیشگیری را رعایت کنید تا وقت و هزینه خود را صرف درمان اسکارهای ناشی از سهل انگاری نکنید.

( دکتر منصور صالحی)

پزشک بیماری های پوست,مو و زیبایی

تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس :33650103 – 33157635)

 

اگر پوستتان خشک است این 10 راه حل به برطرف شدن مشکلتان کمک می کند؛

توصیه هایی از ماساژ پوستتان گرفته تا چگونگی تغییر تغذیه تان. 1) ماساژ با شیر

شیر مانند تمام مرطوب کننده ها به حفظ آب در اپیدرم و ساخته شدن لایه های پوستی کمک می کند. پوست شما هر چه قدر هم خشک باشد، شیر به هر حال کمک کننده است. اگر پوستتان خیلی خشک است، بهتر است از شیرهای غنی شده با اسید های چرب استفاده کنید. اگر می خواهید ماساژ بدن با شیر تاثیر بیشتری داشته باشد این کار را هر روز صبح و عصر انجام دهید.

2) استفاده صحیح از کرم های مرطوب کننده

کرم های مرطوب کننده طوری عمل می کنند که یک لایه نازک روی پوست می کشند و از بخار شدن آب پوست پیشگیری می کنند. این نوع کرم ها زمانی که همراه با یک روغن یا کرم چرب کننده استفاده شوند ، بیشتر فایده دارند. اگرپوست خیلی خشکی دارید از محصولاتی که پایه اوره دارند به عنوان مرطوب کننده مصرف کنید. البته توجه داشته باشید استفاده از کرم هایی با فرمولاسیون بسیار چرب می تواند عامل بروزآکنه شود. اگر هم پوست شما زمینه آلرژی دارد، از خریدکرم های حاوی اسانس خودداری کنید.

3) استفاده از روغن های گیاهی

روغن آواکادو، بادام یا حتی جوانه گندم حاوی اسیدهای چرب و ویتامینE هستند. این آنتی اکسیدان روند پیری پوست را کند می کند. ویتامینE باجلوگیری از آزاد شدن برخی آنزیم ها یا میانجی های مسوول التهاب، از بروز التهاب پیشگیری و با مقاوم کردن قشر نازک هیدرولیپیدی، پوست را مقاوم و رطوبت آن را حفظ می کند. ویتامینE محرک حرکات زیر پوستی است و به عبارتی خون را زیر پوست به جریان می اندازد. معمولا در کشورهای صنعتی کسی به کمبود ویتامینE مبتلا نیست . فقط افرادی که دچار مشکلات جذب از دستگاه گوارش هستند یا رژیم های فاقد چربی دچار کمبود ویتامینE می شوند. قبل از مصرف مکمل باید در مورد میزان و مدت زمان مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

4) انتخاب صابون مناسب

صابون ها و ژل های دوش عامل اصلی خشکی پوست است. هنگام خرید باید به این موضوع توجه داشته باشید که صابون یا ژل دوش حاوی ترکیب های مرطوب کننده مثل گلیسیرین باشد. صابون های آنتی باکتریال و اسانس دار، پوست را به شدت خشک می کنند زیرا میزان الکل آنها بالاست. در ضمن بهتر است هر 48 ساعت یک بار حمام کنید. دوش گرفتن روزانه به خصوص اگر هر بار از شوینده های پوست استفاده کنید، می تواند باعث خشکی پوست شود.

5) نخوابیدن در وان

اگر می خواهید پوست نرم و لطیفی داشته باشید، به جای خوابیدن در وان، دوش بگیرید زیرا آب چربی روی پوست را بر می دارد و باعث خشکی آن می شود. حتی دوش گرفتن طولانی مدت به خصوص با آب داغ برای پوست مناسب نیست.

برای آنکه دچار پیری زودرس نشوید، بهتر است 70 درصد رژیم غذایی روازنه تان قلیایی و فقط 30 درصد اسیدی باشد

6) نوشیدن آب

برای آنکه پوستی مرطوب داشته باشید، باید حداقل 5/1 لیتر در روز آب بنوشید اما قهوه، چای و نوشابه های گازدار با پایه کافئین ادرار آوررند و می توانند باعث کم آبی و در نتیجه خشکی پوست شوند.

7)مصرف بیشتر امگا3

مصرف مواد غذایی حاوی انواع ویتامین ها و اسیدهای چرب ضروری (امگا3 و امگا6) که در انواع ماهی به خصوص ماهی های چرب( آزاد و ساردین) موجود است، از درمان های خشکی پوست می باشد.این مواد در انواع میوه و سبزی ها، به خصوص هویج و گوجه فرنگی وجود دارند. روغن های گیاهی کلزا و گردو هم غنی از امگا3 هستند.

8) مصرف مواد غذایی قلیا یی: برای آنکه پوست دچار پیری زودرس نشود، باید توجه داشته باشید 70 درصد رژیم غذایی روزانه مصرفی قلیایی و فقط 30 درصد اسیدی باشد. یعنی سهم عمده رژیم غذایی شامل میوه وسبزی و بقیه آن گوشت، تخم مرغ، پنیر، نان وشیرینی باشد. سعی کنید این مواد را در کنار هم مصرف کنید یعنی با گوشت، نان و برنج حتما میوه و سبزی هم بخورید.

9) درمان های هورمونی

بعد از یائسگی، میزان ترشح هورمون های بدن پایین می آید و این باعث خشکی پوست می شود. درمان های هورمونی بر پایه استروژن باعث رطوبت بیشتر پوست و نرمی آن می شود. البته بهتر است در این زمینه حتما با پزشک مشورت کنید، زیرا در برخی افراد این درمان های هورمونی احتمال سرطان و ناراحتی های قلبی-عروقی را افزایش می دهد.

10) حفاظت از پوست در برابر آفتاب

خورشید از بدترین دشمنان پوست است. برای آنکه نور آفتاب باعث پیری زودرس وخشکی پوست نشود، بایداز آن محافظت کرد. هرگز بین ساعت های10تا16 بیرون از خانه زیر نور مستقیم آفتاب نباشید. در نهایت، مرتب از یک کرم ضد آفتاب که مرطوب کننده هم باشد،استفاده کنید.

(دکتر منصورصالحی)

پزشک بیماریهای پوست مو و زیبایی

 تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس :33650103 – 33157635)

 

 شایع ترین علت آلرژی تماسی در دنیا فلز نیکل می باشدکه اغلب در بدلیجاتو اجزای فلزی لباس مثل دکمه یا سگک کمربند وجود دارد .تنها راه درمان دوری و استفاده نکردن از بدلیجات است . در حال حاضر راهی برای حساسیت زدایی در موارد آلرژی وجود ندارد . در ضمن هر چقدر پوست خشک تر باشد احتمال آلرژی بالاتر است چون مواد آلرژی زا ( آلرژن) از پوست خشک راحت تر عبور می کنند . بنابراین چرب کردن و نرم نگه داشتن پوست تا حدی به پیشگیری از آلرژی تماسی کمک میکند . پمادهای کورتونی فقط برای درمان حساسیت پوستی ناشی از آلرژی تماسی تجویزمی شوند و مصرف آنها برای پیشگیری از بروز حساسیت بی فایده است .

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

جوش جوانی یا آکنه یک پدیده فیزیولوژیک است که بعد از تاثیر هورمون آندروژن یا مردانه روی غدد چربی پوست که عمدتا در صورت، سینه، پشت و بالای بازو به وجود می آید ایجاد می شود. این هورمون باعث بزرگی و پرکاری غدد چربی می شود غدد چربی بزرگ و پرکارشده و زمینه را برای فعالیت میکروب هایی که قبلا بی آزار بودند مساعد می کند میکروب ها به راحتی در محیط غذایی مناسب وارد می شوند و رشد می کند و جوش جوانی را به وجود می آورند .داروها جوش را معالجه می کنند اما تا زمانی که جوان هستید این پدیده هم وجود دارد جوش جوانی درمانی ندارد و فقط می توان آن را کنترل کرد درمان اصلی گذشت زمان است . اینکه چه زمانی مشکل آکنه حل می شود به خصوصیات ژنتیکی فرد بستگی دارد ممکن است جوش در بعضی از خانواده ها با زمان و شدت طولانی باشد.یعنی در اثر خصوصیات ژنتیکی این زمان متفاوت خواهد بود به همین دلیل افرادی که برای جوش هایشان درمان می شوند نباید با بهبود جوش ها درمان را قطع کنند بلکه باید تحت نظر پزشک بمانند پزشک با کاهش تدریجی دارو جوش ها را کنترل می کند در غیر این صورت با قطع دارو جوش پر خواهد گشت .قطع کامل درمان باید زمانی انجام شود که دوره جوانی به پایان رسیده باشد. 

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

پوسته شدن لب علت های مختلفی دارد، خشک شدن پوست لب به خصوص در افرادی که اگزمای آلرژیک دارند، می تواند شایع ترین علت بروز این مشکل باشد زیرا افراد برای مرطوب کردن لبشان از بزاق دهانشان استفاده و با زبان لب هایشان را مرطوب می کنند. بعد از این کار جریان هوا باعث خنک تر شدن لب ها و تشدید خشکی لب ها میشود و این چرخه معیوب ادامه می یابد.
بعضی از افراد پوست خشک شده لب را با دست می کنند، این کار ممکن است شکل لب ها را در طولانی مدت تغییر دهد و باعث ضخیم شدن لب ها شود بنابراین افرادی که لب های پوسته پوسته دارند باید مراقب باشند که آن را با زبانشان مرطوب نکند و بیشتر با چرب کننده ها آن را چرب نگهدارند تا به مرور زمان مشکل شان حل شود.در فصول سرد سال که  هوا سرد و خانه ها گرم است. شرایط برای خشکی پوست مساعد می شود گاهی مصرف برخی دارو ها هم باعث ایجاد چنین حالتی می شود مثل مصرف راکوتان که این افراد هم باید در طول دوره مصرف دارو از لب هایشان مراقبت کنند تا دوره درمان به اتمام برسد.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

خارش پوست علت های متعددی دارد مثلا افرادی که پوست خشک دارند یا در فصل بهار و پاییز دچار عطسه، آبریزش بینی، خارش چشم و سایر علایم آلرژی می شوند یا دچار آسم و تنگی نفس هستند معمولا از خارش پوست سر هم رنج می برند. به این افراد آتوپیک گفته می شود زیرا معمولا علتی برای علایمشان یافت نمی شود.این مسئله ارتباطی به شستشوی سر ندارد تنها کاری که افراد آتوپی می توانند انجام دهدند این است که از شامپو هایی که قلیایی نیست و PH 1 لیتری دارند مانند شامپوی بچه استفاده کنند. اگر خارش سرتان خیلی زیاد و اذیت کننده است و علت خاصی برایش مطرح نیست می توانید 7-8 قطره از لوسیون تبا متازون را در مناطقی که پوست سزتان خارش دارد بریزید و آن را ماساژ دهید تا خارشش از بین برود.

اما علت های دیگر هم برای خارش وجود دارد، مثلا وقتی فردی به سن بلوغ می رسد ممکن است به علت زمینه ای که دارد دچار شوره سر شود. البته ممکن است شوره ها خیلی کم باشند به طوری که حتی فرد متوجه آن ها نشود اما شوره می تواند با خارش پوست سر همراه باشد به این حالت (( درماتیت سبورئیک )) گفته می شود. این افراد باید بعد از شسشتوی معمولی سر هفته ای یکبار به سرشان شاکپو کتوکو نازول بزنند، چند دقیقه ای صبر سپس آبکشی کنند، اگر خارش ادامه داشت می توانند در دفعه بعد حمام از شامپوی سلنیم سولفاید استفاده کنند. اگر باز خارش از بین نرفت استفاده از شامپوی زینک پیریتینیوم پیشنهاد می شود، بعضی از بیماری ها مانند پر کاری یا کم کاری تیروئید، کم خونی، فقر آهن، ضعف کار کبد و کلیه هم می تواند خودش را به صورت شوره در سر نشان دهد در این بیماری ممکن است خارش وجود داشته یا نداشته باشد . توصیه می کنم برای درمان مشکلتان حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید زیرا برای یافتن علت خارش، باید اطلاعات دقیقی ا ز بیماری داشته باشیم.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

در جهان 125 میلیون نفر مبتلا به این بیماری هستند. مشکل این بیماران تنها در ضایعات پوستی شان خلاصه نمی شود و تبعات اجتماعی و خانوادگی این موضوع آنها را رنج می دهد.بعضی از مبتلایان به این بیماری پوستی، انسان هایی منزوی هستند و از حضور در جامعه واهمه دارند، چراکه نگرش های غلتی در مورد این بیماری وجود دارد.

عوامل تشدید کننده ی این بیماری عبارتند از :

1-استرس

مهم ترین عامل تشدید کننده ی این بیماری استرس می باشد. برای رهایی از غلبه این عامل بر افکار و عملکردتان در زندگی حتما از یک مشاور مجرب کمک بگیرید. اگر زمان مصرف دارو یک لیوان آب بنوشید.

2- حساسیت

مشخص شده افراد مبتلا به پسوریازیس در مقابله با مواد حساست زا واکنش های شدید تری نشان می دهند.

3- مصرف مشروبات الکلی

4- هوای سرد و خشک

علایم بیماران در فصل سرد سال بیشتر است و تشدید می شود.در فصل های پاییز و زمستان باید از مرطوب کننده های مناسب استفاده کرد، خصوصا بعد از استحمام و هنگام خروج از منزل. در ساختمان باید از بخور استفاده کرد.بعلاوه هنگام استحمام باید از شوینده های بدون عطر و مناسب برای پوست های خشک و حساس استفاده کنید..

5- تاتو و سوراخ کردن پوست بدن

این روش های برای پوست نوعی ضربه و آسیب محسوب می شوند.

6- عفونت

امکان عفونت در اثر هرگونه دستکاری از جمله موارد نام برده وجود دارد که عفونت از مهمترین عوامل تشدید کننده بثورات پسوریازیس است.

7- برخی داروها

دارو های فشار خون، اعصاب و روان، قلب و عروق و داروهای مسکن امکان دارد مشکل را تشدید کند.

8- بریدگی و کبود شدگی

در زندگی روزمره ممکن است به هر دلیلی بریدگی و کبود شدگی بروز دهند که معمولا در محل آسیب دیدگی بثورات جدید پسوریازیس مشاهده شوند

سعی کنید از نیش حشرات، آفتاب سوختگی، تیق گیاهان، چنگ حیوانات، خراش های هنگام مانیکور و پدیکور و صدمه های پیش پا افتاده ای از این قبیل پیشگیری کنید..

9- سیگار

این عامل برای اکثر بیماری ها عامل محرک حساب می شود.

10- هورمون ها

بیماری پسوریازیس در هر سنی ممکن است ایجاد شود امل شیوع ان در سن 20 تا 30 سالکی و 50 تا 60 سالگی بیشتر می باشد، زیرا در این سنین به ترتیب هورمون های جنسی ویائسگی افزایش می یابند که عامل تشدید کننده بثورات پسوریازیس اند.

البته افزایش هورمون استروژن در برخی خانم ها، طی بارداری باعث بهبود بثورات می شود واین مسئله جای خوش حالی دارد.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

جستجو