تلفن تماس: 33157635-021

demo

بیماری های ناخن

بیماری های ناخن

رنگ آمیزی ناخن از 3هزار سال پیش از میلاد مسیح در کشور های ایتالیا، ژاپن و چین مرسوم ولاک مصرفی آنها ترکیبی از صمغ عربی، سفیده تخم مرغ، ژلاتین و موم زنبورعسل بود. مصریان باستان نیز از رنگ های قرمز قهوه ای حاصل از گیاه حنا برای رنگ کردن ناخن ها استفاده می کردند. لاک نیز مانند دیگر ابزار های ساخت بشر در طول زمان دچار تحولات بسیاری شده تا جایی که امروزه انواع و اقسام آن را می توان در بازار یافت. با وجود آنکه لاک ها ی امروزی زیباتر از گذشته اند، اما خطرناک ترند و مشکلات زیادی برای سلامت انسان ایجاد می کنند.

اجزای تشکیل دهنده لاک

لاک های ناخن باید دارای ویژگی های خاصی مانند شفافیت در رطوبت بالا، کشش مناسب روی ناخن، انعطاف و استحکام، ترک نخوردن، مقاومت در برابر آب سرد و شوینده ها باشند. برای رسیدن به این ویژگی ها، شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی از ترکیب های گوناگونی نظیر نیترو سلوز، رنگدانه،  اسانس، رزین، نرم کننده، موادلاستیکی و رنگ کننده و حلال هایی چون فتالات، تولوئن و فرمالدئید در لاک ناخن استفاده می کنند.

تاثیر لاک برسلامت انسان

از آنجا که بسیاری از مواد تشکیل دهنده لاک ناخن شیمیایی هستند، استفاده عادی یانامناسب از آنها می تواند باعث به خطر افتادن سلامت تان شود. امروزه شرکت های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی باید استاندارد های سخت گیرانه ای را (از جمله حذف مواد شیمیایی) در ساخت لاک رعایت کنند. با وجود این استانداردها، هنوز بسیاری از شرکت های معتبر از حلال هایی که باعث التهاب ریه و مجاری تنفسی می شوند، در تولید لاک استفاده می کنند. در ادامه به برسی تاثیر مخرب حلال ها برسلامت انسان میپردازیم.

فرمالدئید

نتایج پژوهش های دانشمندان نیویورک نشان می دهد در صورت مصرف مقادیر زیاد فرمالدئید آثار سمی آن در بدن نمایان می شود.  در حقیقت فرمالدئید را می توان  آلوده کننده ترین ماده درهوای داخل خانه دانست.حتی وجود مقادیر اندک آن باعث تحریک، سوزش و خارش چشم و ریزش اشک می شود. تنفس این ماده شیمیایی هم باعث ایجاد سردرد، سوزش گلو، اختلال تنفس و بروز علایم آسم خواهد شد. مصرف اتفاقی فرمالدئید و جذب آن از طریق دستگاه گوارش، مسمومیت خون، افزایش اسیدخون و کاهش شدید حرارت بدن را در پی دارد. پژوهشگران انجمن ملی مبارزه با محصولات شیمیایی آمریکا، پس از بررسی120 فرد مبتلا به سرطان بینی و گلو دریافته اند این افراد مدتی طولانی در معرض این حلال قرار داشته اند.

فتالات

دانشمندان هنوز در باره آثار فتالات بر سلامت انسان اختلاف نظر دارند. محققان دانشگاه بوردو فرانسه پس از ماه ها مطالعه با انتشار مقاله ای در مجله معتبر(( لنست )) اعلام کردند عوارض مصرف فرآورده های حاوی فتالات مرگبار است، اما پژوهشگران بریتانیایی در دانشگاه آکسفورد ادعا کردند تعداد نمونه های بررسی شده برای نتیجه گیری قطعی کافی نبوده است. در بسیاری از پژوهش ها نیز تاثیر مخرب فتالات بر کبد، کلیه ها، ریه ها و غددجنسی (بیضه ها) ثابت شده است. فتالات و ترکیب های مختلفش، اثری شبیه به هورمون زنانه استروژن دارند. اگر زنان باردار در معرض این ماده قرار گیرند، فرزندانشان باناهنجاری های مادرزادی در اندام تناسلی شان به دنیا می آیند. با وجود آنکه بسیاری از پژوهشگران مخالف اثر فتالات بر سلامت انسان هستند، اما از سال2006 تا2011، بسیاری از شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی معتبر، پس از انتشار نتیجه بررسی های دانشمندان دانشگاه روچستر که نشان می داد محصولات ناشی ازسوخت و ساز فتالات در بدن که در ادرار تجمع می کنند، باعث افزایش اندازه دور کمر آقایان و مقاومت سلول ها به انسولین وابتلا به دیابت می شود، این ماده را از محصولاتشان حذف کردند، اما نتیجه بررسی های تازه  وزارت بهداشت آمریکا نشان دادهمچنان در ساخت لاک ناخن از حلال ها استفاده می شود.

تولوئن

این ماده که نقش اساسی در تولید لاک ناخن دارد، در افراد تاثیرات گوناگونی به جا می گذارد.

اختلال رفتار، یکی از مهم ترین عوارض این ماده است. برخورد طولانی مدت با تولوئن علایم جسمی و روانی متعددی ایجاد می کند. پروفسور تی ای ویلانسون، استاد روان پزشکی کالج سلطنتی لندن ومشاوره ارشد سازمان  غذا و داروی آمریکا، پس از بررسی نوار مغزی و معاینه بالینی افرادی که درمعرض تولوئن قرار گرفته بودند، پی برد مبتلا به اختلال های بینایی، آسیب های عصبی ومخچه ای و اختلال در بخشی از راه های عصبی به نام راه های هرمی هستند.

 

( دکتر منصور صالحی)

پزشک بیماری های پوست، مو و زیبایی

تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس: 33650103 - 33157635)

 

جستجو