تلفن تماس: 33157635-021

demo

بیماری های مو

بیماری های مو

 

علت اصلی مو خوره، خشکی بیش از حد ساقه های مو است که دراثر آسیب و ضربه های فیزیکی مانند شانه کردن های مکرر به خصوص با شانه های پلاستیکی که ایجادالکتریسیته ساکن می کنند، تشدید می شود. استفاده از سشوار بسیا داغ برای خشک کردن ناگهانی موهای خیس نیز باعث تشدید موخوره می شود. برای درمان، بهتر است انتهای دو شاخه شده مو را کوتاه کنید. همچنین چرب کردن مکرر و استفاده از شامپوهای ملایم که از خشک شدن بیش از حد مو جلوگیری می کنند، موثر هستند. استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن کرچک را بعد از استحمام توصیه می کنم. برای شانه کردن موهایتان از شانه های چوبی و دانه درشت و حتی المقدور از سشوار با حرارت ملایم بعد از خشک شدن موها با حوله استفاده کنید. موخوره چندان ربطی به کمبودهای تغذیه ای ندارد.

 

( دکتر منصور صالحی)

پزشک بیماری های پوست، مو و زیبایی

 تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس: 33650103 - 33157635)

 

(ریزش موی منطقه ایalopecia areata)
لطفا در ابتدا در مورد بیماری«آلوپسی آره آتا» کمی توضیح دهید.
آلوپسی آره آتا یا ریزش موی منطقه ای عبارت است از ریختن ناگهانی قسمت هایی از موهای سر، ابرو، ریش، سبیل یا بدن ، به طوری که پوست عاری از مو شود.
چطور افراد به این بیماری مبتلا می شوند؟
اگر یک ماده بیگانه و خارجی وارد بدن موجود زنده شود، سیستم دفاعی موادی را به نام پادزهر یا آنتی کور ترشح می کند تا ماده بیگانه را از بین ببرد. به این واکنش مصونیت یا ایمیونیتی(immunity (می گویند. در مواردی بدن به اشتباه علیه بافت های طبیعی خودش آنتی کور ترشح می کند که به آن خودایمنی می گویند. خودایمنی برای هر بافتی از بدن مانند پوست، مو، بافت استخوان، مفاصل، عضلات، دستگاه گوارش، غده تیرویید، غده آدرنال و... می تواند رخ دهد.
همه مبتلایان به این بیماری کل مو هایشان را از دست می دهند؟
نه، آلوپسی آره آتا که به فرانسه بیماری پلاد هم نامیده می شود، باعث می شود ناگهان موهای یک منطقه از بدن بریزد. این ریزش ناگهانی معمولا گرد یا بیضوی است. قطر لکه های فاقد مو اغلب1تا5 سانتی متر است. مو های خاکستری و سفید به ندرت گرفتار این حالت می شوند اما گاهی سفیدی ناگهانی موها شبیه نمک و فلفل (سفیدوسیاه) می تواند مقدمه شروع آلوپسی آره آتا باشد. در10 درصد موارد به خصوص مواردی که بیماری طول می کشد، ناخن ها هم مبتلا می شوند. گرفتاری ناخن ها به صورت نقاط فرو رفته به اندازه سوزن ته گرد و خطوط طولی یاعرضی روی صفحه ناخن هاست. اغلب مواردیکه فقط 2-1 لکه ریزش مو دیده می شود، بیماری خود به خود و بدون هیچ درمانی در مدت 3 ماه بهبود می یابد ولی در مواردی ممکن است گسترده شود وتمام موی سر بریزد. به این حالت « آلوپسی تو تالیس» می گویند. در مواردی هم تمام موهای بدن می ریزد که به آن «آلوپسی یونیورسالیس» می گویند.
کسانی که به آلوپسی آره آتا مبتلا می شوند، همزمان در معرض خطر ابتلا به بیماری دیگری هم هستند؟
آلوپسی آره آتا در موارد زیادی با اگزمای آتوپیک پوستی و در موارد کمتری می تواند با سایر بیماری های خودایمنی، بیماری لیکن پلان، نشانگان داون و... نیز همراه شود. از بیماری های خودایمنی دیگر می توان به لوپوس اریتماتوسیتمیک، دیابت قندی، میاستنی کراو، ویتیلیگو اشاره کرد.
عوامل موثر در ایجاد آلوپسی آره آتا چیست؟
اگر بدن شخص مستعد باشد، وارد شدن هر گونه استرس جسمی یا روحی بر بدن، می تواند باعث بروز این بیماری شود هر چند استعدادهای ارثی هم در بروز آن موثر است. جراحی های طولانی مدت همراه با بیهوشی عمومی، خبر ناگهانی بد و ترس شدید به خصوص در کودکان مثال هایی از استرس های جسمی و روحی هستند.
این بیماری چگونه درمان می شود؟
اگر موارد خفیف ریزش مو در حد 1 تا2 پلاک بعد از3 ماه خود به خود بهبود نیافتند، باید درمان آغاز شود. در مواردی که بیماری تحت استرس های عصبی مداوم است، باید علاوه بر درمان پوستی، از نظر روانی هم تحت درمان قرار گیرد. اولین قدم درمانی در مواردی که تعداد ضایعات فاقد مو کم و کوچک باشد، تزریق داخل پوست با دارو های کورتیکواستروییدی تزریقی است.اگر درد تزریق برای بیمار قابل تحمل باشد، می توان حداکثر تا50 درصد پوست سر فاقد مو را تزریق کرد. در مواردی اگر موادی مانند DNCB با رقت خاصی به پوست سر مالیده شوند، موثر هستند. این مواد از طریق آلرژی تماسی و تحریک پوست سر، زخم خفیفی در آن ایجاد می کنند که باعث تحریک سیستم ایمنی، تنظیم خودایمنی و رشد مجدد موها در بعضی بیماران خواهد شد ولی متاسفانه این داروها در بیشتر بیماران بی تاثیر هستند یا موهای رشد کرده پس از مدتی می ریزند با توجه به عوارض جدی داروها و این که در بسیاری از موارد بعد از قطع دارو ، بیماری عود می کند ، در مواردی مانند آلوپسی توتالیس و آلوپسی یونیورسالیس استفاده از کلاه گیس و تاتوی ابروها تا حد زیادی از آزردگی بدون مو بودن به خصوص در خانم ها جلوگیری می کند .
در آخر اگر نکته ای مانده بفرمایید؟
قبل از شروع هر درمانی باید به بیمار اطلاعات کافی درباره بیمار ی اش داده شود تا همکاری او برای درمان طولانی مدت جلب شود . درمان های دارویی باید از نظر اثر ، عارضه جانبی و میزان اثر بخشی با توجه به نوع و شدت بیماری بررسی شوند . اگر بیماری های خود ایمنی دیگری به همراه آلوپسی آره آتا وجود داشته باشد ، باید از همکاری متخصص روماتولوژی هم کمک گرفت . رابطه ی استرس و ریزش موی منطقه ای
هر بیماری جسمی شدید و طولانی مدت یا بیماری های مزمن می تواند روی روان انسان ها تاثیر بگذارد و باعث ایجاد افسردگی ، استرس ، تنش و نگرانی شود . همان طور که اضطراب وبیماری های اعصاب و روان پزشکی هم می توانند باعث بروز این مشکل شوند . این مساله دو سویه است ، هم اختلال های روان پزشکی می توانند باعث بیماری های جسمی و تشدید آنها و کاهش میزان عملکرد سیستم ایمنی شوند و هم اختلال و بیماری جسمی و به خصوص بیماری های مزمن مانند سرطان و ... استرس ، اضطراب و نگرانی در فرد ایجاد می کنند . در سال های اخیر ثابت شده است اختلال های روان پزشکی به خصوص اختلال هایی که با استرس همراه هستند ، می توانند باعث تسریع در بروز سرطان ها شوند .

رابطه طب سوزنی و ریزش موی منطقه ای
آلوپسی آره آتا درمان کلاسیک پزشکی ندارد و دارو هایی هم که در این مورد تجویز می شود ، تاثیرکاملی در درمان ندارند . ما برای درمان این بیماری گاهی از طب سوزنی استفاده می کنیم و برای اینکه ریزش مو افزایش پیدا نکند ، اطراف منطقه ای که دچار ریزش مو شده است ، سوزن می زنیم . البته این روش در کاهش ریزش مو صد در صد نیست ولی تا حدی تاثیر دارد و از پیشرفت بیشتر آن جلوگیری می کند . اما چون مطالعه علمی تایید شده ای در این زمینه نداریم ، نمی توانیم انجام آن را برای درمان این بیماری توصیه کنیم . ضمن اینکه عده ای از پزشکان نیز می گویند این کار مفید است و عده ای دیگر معتقدند مفید نیست . این نظریه که با زدن سوزن به نقاط خاصی از بدن فرد دچار آلوپسی آره آتا شود ، درست نیست و چنین چیزی تا به حال دیده نشده است . لازم به ذکر است که متاسفانه برخی افراد برای درمان طب سوزنی به کسانی مراجعه می کنند که صلاحیت این کار را ندارند و به طور غیر مجاز فعالیت می کنند و دچار عوارضی می شوند .

رابطه داروی بیهوشی و ریزش موی منطقه ای

ریزش مو معمولا بعد از هر نوع استرس شدید اتفاق می افتد . استرس باعث ترشح آدرنالین و کاتکولامین ها در بدن می شود. اما داروهای بیهوشی باعث ایجاد آلوپسی آره آتا نمی شوند و در هیچ منبعی به این نکته اشاره نشده است . اینکه رژیم غذایی سخت باعث ریزش مو به این شدت شود به هیچ وجه درست نیست زیرا رژیم غذایی باعث ریزش مژه ها ، ابرو و موهای صورت نمی شود .
البته ممکن است کاهش وزن ناگهانی و شدید ایشان تا حدی تاثیر داشته باشد ولی رژیم غذایی هر چقدر هم که سخت باشد، ریزش مویی به این وسعت نمی دهد بلکه فقط مقداری ریزش موی سر آن هم نه به طور کامل اتفاق می افتد. یعنی اگر فردی در روز به طور طبیعی حدود 100 تار از موهایش را از دست بدهد، این تعداد در رژیم های نادرست غذایی به 200 ، 300 تا 500 مو می رسد.
ریزش موی منطقه ای مسری نیست
در طاسی منطقه ای (آلوپسی آره آتا) هیچ گونه شواهد قابل مشاهده ای از بیماری روی پوست سر به چشم نمی خورد. در مبتلایان، هیچ دردی در محل وجود ندارد و پوست کاملا صاف و طبیعی است. حتی هیچ خارشی در منطقه درگیر وجود ندارد. از علایم شایع این بیماری، ریزش ناگهانی مو ها در یک منطقه دایره ای با حاشیه کاملا مشخص است و در موارد نادر، ریزش مو ممکن است کامل باشد. مبتلایان به آلوپسی نباید با مشاهده این علایم بترسند چون از عوامل افزایش دهنده خطر، همین استرس است. علت بروز این بیماری ناشناخته است، اما ارث و مشکلات عاطفی مثل اضطراب هم ممکن است در آن نقش داشته باشند. گاهی دستگاه خودایمنی نیز در ایجاد این بیماری نقش دارد. از طرفی ممکن است این بیماری به علت التهاب تیرویید یا یک نوع کم خونی به نام کم خونی وخیم بروز کند. در حال حاضر هیچ روشی برای پیشگیری از آلوپسی آره آتا وجود ندارد. ولی این بیماری معمولا بهبود می یابد ورشد مجدد مو طی18 ماه تا 3 سال، ناحیه طاس شده را می پوشاند. در بیمارانی که تعداد این نواحی کم و اندازه آنها کوچک باشد، معمولا بهبود کامل است. این اختلال در 25 درصد موارد دوباره عود می کند و در مرحله حاد بیماری، می توان از کلاه گیس استفاده کرد.
این بیماری مسری نیست و هیچ رژیم غذایی یا پرهیزخاصی برای مبتلایان توصیه نمی شود. در مواردی دیده شده تجویز« ماینوکسیدیل » و مالیدن آن بر موضع موثر است. البته اثر این دارو که برای تحریک رشد مو استفاده می شود، بسیار متغیر و غیر قابل پیش بینی است.

( دکتر منصور صالحی)
پزشک بیماریهای پوست , مو و زیبایی
تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس :33650103 – 33157635)

 

این مشکل معمولا در جوانی و گاهی در نوزادی و سالمندی رخ می دهد .شوره گاهی با خارش نیز همراه است علتش ژنتیک است ولی در بیشترمواقع ابتلا به بیماری شوره باعث بروز آن می شود شوره در سر به شکل شوره و خارش در ابروها به شکل پوسته ریزی و افزایش ریزش ابرو در صورت به شکل قرمزی و پوسته ریزی و در زیر بغل و کشاله ران به شکل خارش خود را نشان می دهد شوره طیفی از علائم ایجاد می کند گاهی فقط به شکل شوره و گاهی هم ضایعاتی درصورت در موارد شدید کشاله ران و زیر بغل نیز مبتلا می شوند . به هر حال راه اول درمان شوره سر استفاده از شامپوهای ضد شوره معمولی و استحمام مکرر (یک روز در میان یا روزانه ) است .اگر با این روش ها بهبود حاصل نشد با مراجعه به پزشک و درمان های موضعی و خوراکی لازم خواهد بود. 

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

پرموئی را نمی توان لیزر کرد پرموئی با وجود موهای زائد تفاوت دارد.ممکن است بعضی از لیزرها میزان موها را کم کنند ولی موهای کرکی با این روش از بین نمی روند با لیزر فقط می توان چند درصد موها را کمتر کرد. ژنتیک و مشکلات هورمونی از عوامل ابتلا به پرمویی محسوب می شوند اما ممکن است در برخی افراد مبتلا به پرموئی هیچ ردپایی از ژنتیک دیده نشود و یک امر طبیعی باشد .

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

جستجو