تلفن تماس: 33157635-021

demo

بوتاکس ژل و چربی

بوتاکس ژل و چربی

 

 بوتاکس یک سم است، قویترین سمی که بشر تا کنون شناخته است که در حقیقت یک باکتری بنام کلوستریدیوم بوتولینوم این سم را تولید می کند. اولین بار در اوایل قرن 19 میلادی این سم در یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که عمدتا از خوردن سوسیس ایجاد میگردد شناخته شد. آنگاه این باکتری و سمش  بنام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است کشف گردید. چنانچه  اگر فقط یک میلیونیوم آن وارد بدن  شود انسان را می کشد. این سم میتواند تمام عضلات ارادی و غیر ارادی را فلج کند ولی از این خاصیت امروزه فقط برای درمان بیش از 50 نوع بیماری استفاده میشود. تزریق آن در زیبا سازی بدن بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد به نحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین  اقدام برای زیبا یی در جهان است.  درمان و تزریق درست آمپول بوتاکس یک علم و هنر است که با استفاده از تکنیک دقیق تزریق به عضلات هدف ایجاد عوارض را به حداقل می رساند. اگر تکنیک  تزریق  صحیح نباشد عضلات غیر هدف یا بافت های غددی اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث عوارضی مثل افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش دو بینی، افتادگی ابروها و کاهش قدرت بستن چشم ها می شود. بهبود افتادگی ابروها و پلک ها گاهی تا 3 ماه طول می کشد.
ماهیچه ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب  دستور بگیرند . فرمان عصبی بواسطه ماده ای بنام استیل کولین به ماهیچه می رسد.بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری میکند.این عمل مانند این است که عصب یک ماهیجه موقتا قطع شود در این حالت عضله دیگر منقبض نمیشود. در واقع اثر گذاری بوتاکس  3 تا 7 روز بعد از تزریق آغاز می شود و در هفته دوم به اوج اثر گذاری  خود خواهد رسید.
در واقع بوتاکس میتواند نقش جوانسازی در پوست را داشته باشد و به راحتی برای مدت 4 ماه تا یکسال از ایجاد پیری پوست جلوگیری کند.همانطور که میدانید تزریق بوتاکس  نیاز به تمدید دارد. زمان تمدید رابطه ی مستقیم با نوع بوتاکس و نوع پوست بیمار دارد. تزریق این ماده مفید در دور چشم ها باعث از بین رفتن چروک ها شده مانع ایجاد خطوط عمیق در این ناحیه می شود.
تمامی حرکات صورت از جمله حرکات احساسی و عاطفی صورت توسط عضلاتی که درست زیر پوست واقع شده اند انجام میشود.فعالیت و انقباض بیش از اندازه این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی روی صورت میگردد. کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیجه ها است.چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج بسیار درخشان و راضی کننده است..
در کشور ما بیشترین عوارض شامل تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده مثل آرایشکاهها و سالن های زیبایی است.
مصرف بعضی از داروها باید قبل از  تزریق بوتاکس قطع شود مانند: آسپیرین، بروفن و برخی داروهای گیاهی، آنتی بیوتیک ها، دارو های مربوط به قلب،  امگا 3  و ویتامین E  .چون این داروها با رقیق کردن  خون باعث  خونریزی پس از تزریق و ایجاد کبودی زیاد  می شوند و باید حداقل چهار روز قبل از تزریق مصرف این داروها قطع گردد.لازم است نوشیدنی های الکلی هم قبل از تزریق متوقف گزدد.
توصیه های بعد از تزریق:
1.برای کاهش عوارض بوتاکس استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مثل بروفن و استامینوفن هر چهار ساعت بعد از تزریق توصیه می شود.
2.کمپرس یخ روش مناسبی برای جلوگیری  از کبودی  و ورم در ناحیه تزریق است و باید بلافاصله پس از تزریق انجام داد اما آن را داخل یک پارچه بپیچید تا از تماس مستقیم یخ با پوست و تحریک آن جلوگیری شود و حداقل 15 دقیقه روی پوست قرار دهید.سرمای ناشی از یخ عروق خونی را منقیض میکند و خونریزی  و درد  را کاهش میدهد
3.تا 24  ساعت پس از تزریق از ورزش های شدید اجتناب شود.چون این کار باعث پخش شدن سم بوتاکس و گسترش آن به عضلات غیر هدف می شود.

4. بمدت چهار ساعت نباید دراز بکشید.
5.روی محل تزریق را نباید ماساژ بدهید.

6.عضلاتی که در آنها تزریق شده را بطور ارادی منقبض کنید.
 نشانه هایی مثل درد خفیف، التهاب، کبودی، خونریزی و ورم پلک ها عوارض عادی پس از تزریق است  (البته  کبودی هم بیشتر در افرادی که دچار کم خونی یا بیماریهای خونی دیگر هستند رخ می دهد و در همه بیماران شایع نیست) اما اگر نشانه هایی مانند دشواری  در تنفس و  بلع ورم و درد در چشم ها درد قفسه سینه بم شدن صدا و ضعف عضلانی را مشاهده کردید باید سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید.


متاسفانه پتوز پلک یکی از مشکلات احتمالی هنگام تزریق بوتاکس زیر منحنی ابرو است در حالی که هدف لیفت ابرو با تضعیف ( oculus orbicularis )عضله ای بسیار نازک پلک که دقیقا زیر پوست
می باشد. اگر بوتاکس بطور ناخواسته  به عضله عمیق مسئول بالا نگه داشتن پلک است برسد پتوز بوجود میاید. در این تآوری دوز بوتاکس  که به عضلات عمیق میرسد احتمالا کمتر از دوزی است که به عضله  هذف میرسد بنابر این طول عمر پتوز به اندازه بوتاکس نیست.هیچکس نمیتواند زمان بهبود پتوز را تضمین کند.
بطور کلی درمان بوتاکس درمان بی ضرری است و برای اکثر افراد هیچ خطر و مشکلی ایجاد نمیکند اما افرادی هستند که این درمان برایشان خطرناک است و نباید آن را انجام بدهد.این افراد شامل زنان باردار و شیرده ، افرادی که دچاراختلالات عصبی و عضلانی  هستند و بیماران قلبی و افرادی که به بوتاکس آلرژی دارند. متاسفانه روشی برای تشخیص آلرژی به بوتاکس وجود ندارند و احتمالی است که همیشه باید در نظر داشت.

تزریق چربی یکی از روش های رایج مورد استفاده در جراحی زیبایی صورت است. این روش در واقع یک نوع پیوند بافت است به این معنی که باید سلول های زنده چربی از بدن گرفته شود و قبل از اینکه سلول ها از بین بروند به ناحیه مورد دلخواه پیوند شوند. این کار بدون نیاز به بیهوشی به راحتی قابل انجام است و برخلاف لیپوساکشن که عوارضی مانند آمبولی چربی دارد در روشی که برای تزریق چربی استفاده می شود، چون مقدار چربی برداشت شده بسیار کم است، چنین عوارضی اصلا وجود ندارد و برای بیمار بی خطر است.
روش تزریق چربی
در این روش، چربی قسمتی از بدن از راه سوراخ کوچکی که ایجاد می شود بوسیله کانولاهای ظریف برداشته می شود، این سوراخ به قدری کوچک است که بعد از انجام کار نیاز به بخیه ندارد. چربی به دست آمده در ابتدا با مقداری خون و سرم مخلوط است لذا این مواد با روش های مختلف جدا می شوند تا چربی خالص تری به دست آید. در نهایت چربی به دست آمده بوسیله سوزن ها و کانولاهای ظریفی که برای این کار طراحی شده اند به قسمت های مختلف صورت تزریق می گردد.
کاربردهای تزریق چربی
تزریق چربی برای شکل دادن به قسمت های مختلف صورت (مانند بزرگ کردن لب ها وبرجسته کردن گونه ها) و رفع چین و چروک صورت به کار می رود. از این نظر اثر و کاربرد چربی مانند تزریق ژل یا فیلتر است. تزریق چربی می تواند بسیاری از علایم پیری صورت را از بین ببرد. این روش بویژه در افراد زیر 60 که تمایل به لیفت صورت دارند موثر بوده و دراغلب موارد نیاز به لیفت صورت را تا چندین سال به عقب می اندازد. اگر تزریق چربی برای برطرف کردن چین های سطحی و بهبود جای جوش ها به کار می رود معمولا ناحیه تزریق سطحی تر است تا اثر بیشتری از خود نشان دهد. در این حالت چربی تزریق شده باعث کلاژن سازی در زیر پوست شده و تا حدودی پوست جوانتر و شادابتر به نظر می رسد. در مواردی که تزریق چربی برای برطرف کردن چین های عمیق، برجسته کردن گونه ولب ها و حجم دادن به قسمت های دیگر صورت به کار می رود ناحیه تزریق وسیع تر بوده و از زیر پوست تا قسمت های عمیق را در بر می گیرد.
ماندگاری اثر تزریق چربی
اثر تزریق چربی برخلاف تصور اکثر مردم دائمی می باشد. موفقیت تزریق چربی، بستگی زیادی به مهارت پزشک دارد. در مواردی که اثر تزریق زود از بین رفته باشد، اشکالاتی در محاسبات حجم چربی ویا تکنیک انجام کار وجود داشته است، به این معنی که سلول های چربی منتقل شده یا کم بوده و یا زنده نمانده و بعد از مدت زمانی تمام چربی جذب شده است. به عنوان مثال یکی از تکنیک های غلطی که مشاهده می شود این است که پزشک، چربی بیشتری از بیمار گرفته و پس از تزریق ابتدایی، چربی اضافه را در فریزر نگهداری کند تا بعد ها مجددا برای تزریق استفاده شود، با این روش مطمئنا هیچگونه سلول زنده ای تزریق نشده و بعد از مدتی اثر آن از بین می رود.
موارد لزوم تکرار تزریق چربی
اگر حجم زیادی از چربی برای شکل دادن به صورت و یا جوانسازی صورت مورد نیاز باشد، ممکن است برای به دست آوردن نتیجه بهتر، تکرار تزریق ، لازم باشد. نتیجه تزریق چربی علاوه بر مهارت جراح به وضعیت فرد و مراقبت های بعد از تزریق نیز بستگی دارد. در افرادسیگاری و کسانی که بیماری های مزمن مانند دیابت، فشار خون و بیماری های انغقادی خون دارند،به دلیل اینکه مقدار کمتری از چربی پیوند شده باقی می ماند، نیاز به تکرار تزریق، بیشتر از افراد عادی می باشد. درضمن چربی تزریق شده مانند چربی دیگر قسمت های بدن رفتار می کند، به این معنی که اگر بعد از تزریق چربی، بیمار وزن زیادی را از دست بدهد، چربی های تزریق شده نیز جذب می شود وفرد نیازمند تکرار تزریق می شود. لذا توصیه می شود اگر قصد کاهش وزن را دارید، قبل از تزریق چربی این کار را انجام دهید.
مزیتهای مهم تزریق چربی نسبت به تزریق ژل
احتمال عفونت در تزریق چربی بسیار کمتر از تزریق ژل است بنابراین در کسانی که عفونت محل تزریق خطرناک است مانند افرادی که پروتز چانه یا گونه دارند، بهتر است به جای ژل از تزریق چربی استفاده کنند. در مجموع هزینه تزریق چربی بسیار کمتر از هزینه تزریق ژل است زیرا اغلب ژل های خوب و کم عارضه، گران بوده و اثر آنها بعد از مدتی از بین می رود و نیاز به تزریق مجدد دارند. در محل تزریق چربی، ناهمواری اغلب دیده نمی شود در حالی که در محل تزریق ژل ایجاد ناهمواری بسیار شایع است و ممکن است تا مدت های طولانی از بین نرود، این حالت در لب ها و زیر چشم ها بیشتر دیده می شود. با تزریق چربی در لایه های سطحی و زیر پوست، کلاژن سازی بیشتر شده و پوست بعد از مدتی شاداب تر و جوانتر به نظر می رسد ولی تزریق ژل اغلب اثر خاصی روی پوست ندارد . بنابراین در افرادی که می خواهند پوست شاداب تر با چین های کم تر داشته باشند ، تزریق چربی بهتر از ژل است . چربی تزریق شده حرکت نمی کند ، ولی در تزریق ژل ها مخصوصا آن هایی که طولانی اثر می باشند ، گاهی جا به جایی ژل مشاهده می شود .
معایب تزریق چربی نسبت به تزریق ژل
اثر ژل فوری ظاهر می شود ، تورم و کبودی بعد از تزریق ژل بسیار کمتر است ، در حالی که نتیجه ی تزریق چربی بعد از چند هفته خود را نشان می دهد . بنابراین اگر قصد دارید به زودی در مراسم اجتماعی خاصی مانند عروسی شرکت کنید به هیچ وجه تزریق چربی انجام نداده و آن را به زمان دیگری موکول کنید. در تزریق چربی ابتدا باید از ناحیه ی دیگری از بدن ، چربی برداشته شود ، بنابراین کبودی و تورم آن ناحیه نیز به وجود می آید ولی در تزریق ژل چنین نیست (بعضی از افراد از برداشت چربی از ناحیه شکم و روان ها که باعث کوچکتر شده این قسمت ها می شود ، خوشحال می باشند).
تزریق چربی نسبت به تزریق ژل زمان بیشتری نیاز دارد کسانی که لاغر هستند چربی به اندازه کافی ندارند و چاره ای جز استفاده از ژل ندارند .
مراقبت های بعد از عمل تزریق چربی
1- شما ممکن است مقداری کبودی ، تورم و کمی احساس ناراحتی در ناحیه ای که چربی برداشته شده یا چربی تزریق شده داشته باشید . این حالت طبیعی بوده و در عرض چند روز یا چند هفته برطرف می گردد . همچنین ممکن است شما احساس فشار یا کشیدگی در صورت داشته باشید این حالت نیز در عرض یک تا دو هفته برطرف می گردد .
2-به منظور کاهش تورم صورت باید در سه روز اول بعد از جراحی به طور مرتب از کمپرس سرد استفاده نمایید. در صورتی که در ناحیه برداشت چربی احساس ناراحتی دارید بهتر است تا دو روز از کمپرس سرد در آن ناحیه استفاده شود. برحسب نیاز در صورت ادامه داشتن تورم، می توانید کمپرس سرد برای مدت بیشتری استفاده کنید.
3-در طول دو شب اول بعد از عمل توصیه می شود در حال نیمه نشسته بخوابید. این کار به کاهش تورم بعد از عمل کمک می کند. اگر این وضعیت برای خوابیدن شما مشکل آفرین نیست بهتر است تا یک هفته این کار را ادامه دهید.
4-تا سه روز بعد از جراحی شما متوجه افزایش مداوم تورم صورت می شوید. این حالت طبیعی است و نگران نباشید بعد از این مدت تورم به مرور کمتر خواهد شد.
5-ممکن است احساس کنید یک طرف صورت بیشتر از سمت مقابل متورم شده است. نگران این موضوع نباشید. ایجاد یا بر طرف شدن تورم صورت لزوما قرینه نیست و این حالت می تواند تا چند هفته نیز ادامه یابد.
6- به منظور کاهش تورم صورت بهتر است از غذاهای کم نمک ( مخصوصا در شب ها ) استفاده شود.
7- در دوره بهبودی بعد از عمل بهتر است از کارهایی که نیاز به خم شدن (مانند جارو کردن) ویا زور زدن دارند ( مانند بلند کردن وزنه ) پرهیز کنید زیرا می تواند باعث طولانی شدن مدت تورم شود.
8- ورزش شدید در هفته اول ممنوع می باشد. برای ورزش ابتدا از فعالیت های کمتر شروع کنید و کم کم فعالیت هایتتان را بیشتر کنید. چنانچه متوجه افزایش تورم صورت شدید از میزان فعالیتتان کم کنید.
9-محدودیتی در فعالیت ناحیه ای که چربی برداشته شده وجود ندارد ولی زور زدن و افزایش فشار داخل شکم می تواند باعث تورم صورت شود.
10- در صورتی که برای شما تنها تزریق چربی انجام گرفته باشد هیچ گونه بخیه ای برای کشیدن وجود ندارد. ( اگر همزمان تحت لیفتینگ صورت قرارگرفته باشید لازم است بعد از یک هفته بخیه ها کشیده شوند)
11- بعد از یک روز می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید ولی از هر گونه فشار شدید بر روی صورت ویا ماساژ پرهیز کنید.
12- شما ممکن است تا یک سال بعد از جراحی نیز متوجه تغییراتی در صورت شوید این به معنی از بین رفتن چربی نیست، اما به طور معمول تا 6 ماه بعد از جراحی کمی تورم دیده می شود.
عوارض تزریق چربی
تزریق درست چربی علائم خطرناک و تهدیدکننده حیات مانند آمبولی چربی و مرگ ندارد.
در زیر عوارض مهم آورده شده است؛
تورم: مهمترین عارضه چربی تورم در ناحیه تزریق و ناحیه برداشت چربی است. بیشتر تورم در چند هفته اول برطرف می شود.
کبودی: این عارضه هم در محل تزریق و هم در محل برداشت چربی دیده می شود. در اغلب موارد در ناحیه تزریق ظرف یک هفته برطرف می شود.

بی حسی: بی حسی معمولا برای بیماران چندان آزار دهنده نبوده و خود به خود برطرف می شود.
غیر قرینگی در محل تزریق:
بابرطرف شدن تورم معمولا برطرف می شود.
باقی نماندن اثر چربی:
براساس روش انجام تزریق چربی و بیماری های قلبی مقدار آن در افراد مختلف متفاوت است. پزشک با محاسبه مقدار درست چربی مورد نیاز باید این عارضه را به حداقل برساند.

( دکتر منصور صالحی)
پزشک بیماریهای پوست,مووزیبایی
تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس :33650103 – 33157635)

همراه:۰۹۱۲۱۳۲۷۶۲۵ 

شما میتوانید سوالات خود را از طریق شبکه های مجازی بپرسید

 

 

هر چند تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت و جوان کردن چهره عالی است اما در صورت عدم رعایت برخی نکات می تواند عوارضی مانند افتادگی پلک، دو بینی، انحراف چشم، واکنش های آلرژیک و گاه حتی مسمومیت با سم بوتولینوم و مشکلات تنفسی به دنبال داشته باشد. دقت کنید اگر تزریق بوتاکس را مختصص پوست مجرب انجام دهد و از داروی مناسب و غیر چینی استفاده شود عوارض حداقل و ناچیز خواهد بود. گاهی در اثر تزریق غلط، حجم اشتباه و نفوذ بیش از اندازه دارو به دلایل ناشناخته دارو از عضله هدف دور می شود و بر عضلات غیر هدف از جمله عضلات پلک اثر می کند به این ترتیب عضلات پلک درست کار نمی کنند و پلک بسته نمی شود . این کارکرد نادرست عضلات گذراست زیرا بوتاکس به طور موقت عمل می کند.

مهمترین عارضه باز ماندن پلک خراشیدگی سلول های سطح قرنیه (زخم قرنیه) است. اگر این مشکل به موقع حل شود معمولا خطری برای چشم های بیمار ندارد اما ممکن است همین مشکل ساده به عوارض جدی مثل عفونت قرنیه ختم شود و سلامت چشم بیمار را تهدید کند. در موارد خفیف بهتر است اطرافیان به بیمار کمک کنند تا شب ها چشم های خود را با چسب بچسباند، بیمار باید پماد های مرطوب کننده چشمی و قطره های مخصوص تمام شکاف پلک را پر کند تا سطح چشم خشک نشود، معمولا با چنین مراقبت هایی برگشت بینایی و سلامتی قرنیه چشم امکان پذیر است.

تمام این عوارض بعد از رفع فلج موقت عضلات چشم بر طرف می شوند یعنی به محض اینکه اشک چشم و پلک ها سطح قرنیه را بپو شانند، قرنیه دوباره سلامت خود را به دست می آورد و مشکلات بیمار حل می شود.عده ای تصور می کنند در چنین مواردی حتما دچار آب مروارید می شوند اما این عارضه هیچ ارتباطی با ابتلا به آب مروارید ندارد.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

جستجو