تلفن تماس: 33157635-021

demo

بهداشت و سلامت پوست

بهداشت و سلامت پوست

 

یک ضد آفتاب طبیعی خوب باید پوست را در مقابل اشعه های UVA و UVB خورشید محافظت کند و در عین حال باید در حفظ رطوبت و چربی طبیعی پوست هم نقش موثری بازی کند. ضد آفتاب طبیعی می تواند پوست را تغذیه کند و از آن در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کند. مزیت ضد آفتاب های طبیعی نسبت به نوع شیمیایی آن این است که ضد آفتاب های طبیعی باعث گرفتگی منافذ پوست و بروز جوش صورت نمی شوند.

مواد طبیعی و ارگانیکی را که می توانید در ضد آفتاب طبیعی و دست ساز خود استفاده کنید شامل روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن آووکادو، روغن شترمرغ و آلووراست. این مواد درصد زیادی از اشعه های خورشید را به خود جذب می کنند. تنها مسئله این است که درصد جذب اشعه های UVA و UVB توسط این مواد به طور دقیقی مشخص نیست. پژوهش ها نشان می دهد که روغن کنجد حدود 30% ، روغن نارگیل و زیتون حدود 20% و آلوورا هم حدود 20 درصد از اشعه های مضر خورشید را به خود جذب می کند.

دستور تهیه کرم ضد آفتاب طبیعی

می توانید از این دستور برای تهیه کرم ضد آفتاب خانگی استفاده کنید. توصیه می شود در فصل تابستان و زیر نور خورشید از ضد آفتاب هایی با SPF بالاتر استفاده کنید.

مواد لازم:

1 قاشق غذاخوری روغن کنجد تصفیه نشده

1 قاشق غذاخوری روغن کانولا

1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

1 قاشق غذاخوری روغن بادام یا گردو

1 قاشق غذاخوری موم زنبور عسل

1 قاشق غذاخوری گلاب

1 قاشق غذاخوری ژل آلوورا تازه

طرز تهیه:

ü همه مواد به جز گلاب و آلوورا را با هم مخلوط کنید.

ü کاسه را روی قابلمه آب جوش بگذارید و کمی هم بزنید تا همه چیز مایع شده و خوب با هم مخلوط شود.

ü پس از برداشتن مواد از روی شعله، گلاب و آلوورا را هم اضافه کنید و با همزن دستی بزنید.

ü این مایه را در ظرفی بسته برای 3 تا 4 هفته در یخچال نگه دارید و روزانه از آن استفاده کنید.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

زیر خورشید سوزان تابستان ضد آفتاب مراقب من است

خورشید در سطح خود دمایی بالغ بر 6000 درجه سانتیگراد تولید می کند. در این کوره سوزان، واکنش های شیمیایی زیادی رخ می دهد و حاصل آن ، طیف گسترده ای از پرتو ها و امواج مغناطیسی متفاوت است که همراه با نور گرمابخش و هستی ساز خورشید ، به سمت کره زمین روانه می شوند. از مهمترین این تشعشعات می توان به اشعه ایکس ، اشعه گاما ، اشعه مادون قرمز(I.R) و اشعه ماوراء بنفش (U.V) اشاره کرد.

خوشبختانه در فاصله 300 کیلومتری سطح کره زمین، یکی از معجزات خلقت خداوند یعنی (لایه اوزون) قرار دارد که تقریبا تمامی این پرتو های خطرناک را مهار و از رسیدن آن به سطح زمین جلوگیری می کند. در این میان 2 درصد از اشعه ماوراء بنفش از کمند اوزون گریخته و با عبور از تمام موانع پیش روی خود از جمله ابر و برف و گرد و غبار به سطح زمین می رسد.اشعه ماوراء بنفش خورشید، بر اساس طول موج به انواع مختلفی دسته بندی میشود و آنچه به سطح زمین می رسد شامل دو نوع به نام های UV A و UV B است. برخورد اجتناب ناپذیر UV A و UV B با پوست ما، آثار و عوارض زیانباری به دنبال دارد که عبارتند از:

قرمزی و آفتاب سوختگی ،کم آبی و خشکی پوست ،چین و چروک های سطحی، لک های تیره و کک و مک، افتادگی و پیری زودرس پوست و در نهایت سرطان بدخیم پوستی مثل ملانوما.

با آگاهی از خطرات ناشی از اشعه ماوراء بنفش بی تردید باید در صدد مقابله با آن ها براییم. اهمیت موضوع زمانی بیشتر میشود که بخاطر آوریم اشعه ماوراء بنفش خورشید از تمامی موانع پیش روی خود عبور می کند و به سطح زمین می رسد. بنابراین محافظت پوست در برابر این اشعه خطرناک باید در تمامی 365 روز سال و فارغ از فصل و شرایط آب و هوایی و اقلیمی مد نظر قرار گیرد. به تازگی ثابت شده نوع UV A که مسئول بروز لک های تیره و سرطان های پوستی است حتی از شیشه و جدار پنجره ها هم عبور می کند و این به آن معناست که حتی در محیط خانه نیز در معرض آثار زیان بار اشعه UV روی پوست خود هستیم. به همین دلیل متخصصین پوست به شدت توصیه می کنند که ضد آفتاب به عنوان موثرترین ابزار مقابله با خطرات UV باید در منزل و فضاهای سر بسته نیز، به صورت روزمره به کار رود.

ضد آفتاب خط مقدم حفاظت از مضرات آفتاب

اکنون که به گستره عوارض اشعه UV و لزوم مقابله با این دشمن بی رحم پوست پی بردیم، چه باید کرد؟

خط مقدم جبهه با این دشمن همیشه حاضر، (پرهیز از مواجهه طولانی با تابش آفتاب) است. برای این منظور چند کار ساده ولی بسیار مهم باید در دستور کار قرار دهیم:

نخست اینکه تا آنجا که ممکن است از مواجهه مستمر و طولانی با آفتاب در ساعات اوج تابش اشعه UV ، یعنی از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، دوری کنیم. و دیگر اینکه در روز های پر آفتاب از پوشش مناسب به رنگ روشن ، کلاه لبه دار و عینک آفتابی استاندارد با قاب پهن استفاده کنیم. فراموش نکنید اشعه UV علاوه بر تحمیل آسیب های خود به پوست نازک و ظریف اطراف چشم ، می تواند شانس ابتلا به بعضی از مشکلات چشمی مثل آستیگماتیسم و آب مروارید را هم افزایش دهد.

اما خط مقدم این کارزار یعنی (پرهیز از مواجهه طولانی با تابش آفتاب) همواره نیاز به یک پشتیبان قوی و کارآمد دارد که این خط پشتیبانی ، چیزی نیست جز (استفاده صحیح و کافی از ضد آفتاب).

ضد آفتاب نیز مانند هر پدیده دیگری، تنها زمانی سودمندی های خود را به طور کامل در اختیار مصرف کننده قرار می دهد که به شیوه صحیح از آن استفاده می شود. در این خصوص رعایت چند نکته الزامی است:

ضد آفتاب را متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید(خشک، چرب، معمولی، مختلط، حساس).

در هر نوبت مقدار 2.5 F.T.U از ضد آفتاب را روی پوست صورت و گردن و گوش ها بمالید. معیار F.T.U یعنی خطی به طول دو نیم بند انگشت اشاره، به قطر 3 میلیمتر(قطر معمول تیوب ضد آفتاب ها). اگر این میزان از ضد آفتاب استفاده شود، مطمئن خواهید بود که SPF مندرج روی ضد آفتاب دقیقا اعمال می شود و محافظت کافی از پوست در برابر اشعه UV صورت می گیرد.

مصرف ضد آفتاب را در طول روشنایی روز هر 3 ساعت یکبار تکرار کنید، زیرا فیلترهای ضد اشعه موجود در ضد آفتاب ها در تقابل مستمر با اشعه UV رفته رفته از قدرتشان کاسته می شود به طوریکه بعد از 3 ساعت توان کافی برای خنثی سازی اشعه را نخواهد داشت. لازم است که قبل از هربار تکرار ضد آفتاب ، پوست را شسته یا با شیرپاک کن تمیز کنید. ضد آفتاب را با پوشش یکنواخت روی کل صورت بمالید زیرا در غیر این صورت ممکن است آن بخش هایی از پوست که توسط ضد آفتاب به خوبی پوشش داده نشده است به مرور عوارض ناشی از اشعه UV را (مثل تیره شدن پوست) بروز دهد و پوست دورنگ شود.

سه گروه از افراد حتما باید از ضد آفتاب هایی استفاده کنند که فاقد فیلتر های شیمیایی باشد، بانوان باردار، کودکان زیر 12 سال و افراد دارای پوست حساس.این نوع خاص ، به ضد آفتاب (فیزیکال) موسوم است.

افرادی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند یا تحت درمان های ضد جوش صورت هستند باید از ضد آفتاب های تخصصی ویژه استفاده کنند که علاوه بر فاقد چربی بودن، خاصیت تنظیم ترشح چربی پوست و مقابله با باکتری های مولد جوش را هم داشته باشند.به این نوع خاص ، ضد آفتاب (آکنه لاین) می گویند.

سایر نواحی پوست مثل پشت دست ها و نواحی کم موی سر آقایان نیز نیازمند محافظت در برابر اشعه UV و استفاده مستمر از ضد آفتاب هستند.

پوست زیر چشم بسیار حساس تر و نازک تر و تحریک پذیرتر از سایر قسمت های صورت است بنابراین نیاز به مراقبت و محافظت بیشتری در برابر اشعه UV دارد، اما باید برای این ناحیه حساس از ضد آفتاب های مخصوص زیر چشم استفاده کرد. ضد آفتاب های دور چشم در دو نوع رنگی و بدون رنگ وجود دارند.

بعضی از ضد آفتاب های موجود در بازار علاوه بر وظیفه اصلی خود (یعنی مقابله با اشعه ماوراء بنفش و در امان نگه داشتن پوست در برابر عوارض زیان بار آن) ، مواد موثر دیگری را نیز در ترکیب خود دارند، از جمله ترکیبات ضد چروک و ضد پیری پوست، ترکیبات مرطوب کننده، ترکیبات روشن کننده، ترکیبات ضد التهاب پوست و بعضی از ویتامین ها مثل E ، C وB5 .
آفتاب هم دوست هم دشمن

در این جا اشاره به یک نکته مهم، ضروری است. می دانیم که برای جذب مطلوب کلسیم در بدن ، نیازی مبرم به ماده ای حیاتی به نام ویتامین D وجود دارد. نیز میدانیم که منبع اصلی تامین و جذب ویتامین D از طریق پوست، نور آفتاب است. اما این سوال پیش می آید که با این همه توصیه به پرهیز از اشعه آفتاب، مشکلی در تامین ویتامین D و جذب کلسیم برای بدن به وجود نخواهد آمد؟ پاسخ منفی است زیرا تحقیقات ثابت کرده است اگر بخش کوچکی از پوست ما(مثل کف دست ) تنها 10 دقیقه در معرض آفتاب باشد، ویتامین D مورد نیاز بدن ما تامین می شود.

پایان سخن اینکه ، اگر پوستی روشن و جوان و سالم و شاداب می خواهید، یکی از ارکان دستیابی به این هدف، استفاده صحیح و کافی از ضد آفتاب به طور مستمر و روزمره در تمامی سنین و همه فصول و شرایط اقلیمی و زمانی و مکانی است، مشروط به اینکه محصولی معتبر و دارای مجوز رسمی تولید یا واردات از وزارت بهداشت و درمان را از داروخانه ها و فروشگاه های معتبر تهیه کنید. و به سلامت بسته بندی و تاریخ انقضاء فراورده هم توجه داشته باشید.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

شما می توانید با پاسخ دادن به سوال های این آزمون اطلاعات خود را در مورد آفتاب و محصولات ضد آفتاب بسنجید
1.استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند از چروکیدگی . جوش زدن و آفتاب سوختگی خود جلوگیری کند
الف : درست ب : غلط
2.برنزه کردن باعث محافظت از پوست در برابر آفتاب می شود
الف: درست ب: غلط
3. آرایش با لوازم آرایشی استاندارد می تواند تا حدودی از پوست در برابر نور آفتاب محافظت کند
الف : درست ب : غلط
4. به نظر شما چند درصد از اشعه ی آفتاب می تواند از پس ابرها به زمین برسد و به پوست آسیب برساند
الف : 50% ب : 80%
5.اشعه آفتاب نمی تواند از شیشه عبور کند و به پوست اسیب برساند
الف : درست ب : غلط
6.شما با استفاده از کرم ضد آفتاب که ضد آب هم هستند چه مدت می تئانید در آب بمانید و شنا کنید
الف : درست تمام روز ب : غلط 40 دقیقه
7.شما با استفاده از کرم ضد آفتاب که ضد آب هم هستند چه مدت می توانید در آب بمانید و شنا کنید.
الف:درست تمام روز ب:غلط 40دقیقه
8. بهترین راه برای بهره مند شده از ویتامین D آفتاب استفاده نکردن از محصولات ضد آفتاب است
الف : درست ب: غلط
9. با چند مرتبه آفتاب سوختگی ، ممکن است احتمال ابتلای نوزاد به سرطان پوست در آینده 2 برابر بشود؟
الف: 1 مرتبه ب: 5 مرتبه
10. کدام یک از موارد زیر می توانند محافظت بهتری از پوست در برابر آفتاب داشته باشند؟
الف : کرم صد آفتاب با SPF 15 ب: یک چتر بزرگ
11. افرادی با پوست تیره، نیازی به استفاده از کرم های ضد آفتاب ندارند.
الف: درست ب: غلط
12. لباس های تیره، نسبت به لباس های روشن قدرت محافظت بیشتری از پوست در برابر اشعه آفتاب دارند.
الف: درست ب: غلط
13. هر چه شیشه عینک آفتابی تیره تر باشد امکان بازگرداندن اشعه UV آفتاب با آن بیشتر می شود.
الف: درست ب: غلط
14. کدام یک از دارو های زیر حساسیت پوست را در برابر آفتاب افزایش می دهد
الف: دارو های پیشگیری از بارداری
ب: ناپروکسن (نوعی مسکن)
ج: تیزاید دبورتیک (برای درمان فشار خون بالا)
د: تمام موارد

پاسخ ها
1. غلط.کرم های ضد آفتاب معمولی می توانند فقط از نفوذ اشعه UVB آفتاب به پوست پیشگیری کنند و جلوی آفتاب سوختگی را بگیرند. اما اشعه UVA خورشید می تواند به لایه های عمیق پوست هم نفوذ کنند و باعث ابتلا به سرطان یا پیری پوست شوند.استفاده منظم از کرم های ضد آفتاب با SPF15 یا بالاتر که روی آن ها نشانه (( محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB )) درج شده است، می تواند تا حداقل قابل قبولی خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زود رس ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش دهد.
2. غلط-برنزه کردن با نور آفتاب یا دستگاه های مخصوص این کار نه تنها از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت نمی کند، بلکه می تواند باعث ابتلا به سرطان و پیری پوست هم شود.
3. درست-استفاده از کرم پودر، مرطوب کننده، رژ لب، کرم های دور چشم و پنکیک های استانداردی که محتوی ضد آفتابی با SPF15 یا بالاتر هستند می تواند هم ظاهر زیباتری به شما دهد و هم از پوستتان در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.
4. 80%- تعجب نکنید. بر اساس اعلام FDAحتی در روز های ابری هم 80% از اشعه های مضر آفتاب می توانند به سطح زمین و پوست شما نفوذ کنند و برایتان دردسر ساز شوند، بنابراین استفاده از ضد آفتاب در روز های ابری هم فراموش نشود.
5. غلط-اشعه UVB که باعث آفتاب سوختگی می شوند نمی تواند از شیشه عبور کند و به پوستتان آسیب برساند.اما اشعه UVA که باعث سرطان و چروکیدگی پوست می شود، به راحتی از شیشه هم عبور می کند پس اگر اتاق کارتان آفتابگیر است باید از ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.
6. غلط-میزان محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید در ضد آفتاب های با SPF های مختلف، تفاوتی ندارد هر چقدر SPF ضد آفتابی بیشتر باشد، یعنی مدت بیشتری را می توانید در آفتاب بمانید و دیرتر ضد آفتابتان را تجدید کنید این را هم به خاطر داشته باشید که هیچ ضد آفتابی نمی تواند پوستتان را 100% از خطرهای ناشی از اشعه های مضر آفتاب، حفظ کند.
7. 40 دقیقه- بگذارید خیالتان را راحت کنیم که ضد آفتاب (واتر پروف) یا ضد آب نداریم، برخی از ضد آفتاب ها، (واتر رزیستنت) یعنی مقاوم در آب هستند که با استفاده از هم فقط می توانید 40 دقیقه در آب بمانید.
8. غلط- استفاده از محصولات ضد آفتاب، هیچ مغایرتی با دریافت ویتامین D خورشید ندارد.
9. 1 مرتبه - اگر نوزاد شما، فقط 1 بار به مدت 10 دقیقه در معرض نور خورشید داغ آفتاب قرار گیرد و دچار آفتاب سوختگی شود، احتمال ابتلا او به سرطان پوست در آینده 2 برابر می شود. بنابراین بهتر است نوزادان بالای 6 ماه و کودکان خود را تا حد امکان از نور شدید آفتاب دور نگه دارید و هنگام خروج از منزل لباس های آستین بلند نخی و کلاه لبه دار به آن ها بپوشانید و با نظر پزشکتان هم از ضد آفتاب های مناسبی استفاده کنید.
10.کرم ضد آفتاب با SPF15 یک چتر بزرگ فقط می تواند سایه ای برایتان فراهم کند که جلوی اشعه UVB آفتاب را می گیرد، اما برای محافظت در برابر اشعه UVA لازم است در کنار چتر از کرم ضد آفتاب هم استفاده کنید.
11.غلط - تمام افراد از سفید پوست گرفته تا سیاه پوست و زرد پوست باید برای محافظت از پوست خود در مقابل اشعه های مضر خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.تیره بودن پوست نمی تواند دلیل موجهی برای استفاده نکردن از محصولات ضد آفتاب باشد.
12.درست - لباس های تیره بیشتر از لباس های روشن و نازک می تواند از پوست ما در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کنند. اگر لباسی را در نور گرفتید و طرف دیگر آن را ندیدید، یعنی برای پوشیدن در برابر آفتاب مناسب است.
13.غلط - عینک های استاندارد و محافظ در برابر اشعه UV خورشید می توانند اثر یکسانی روی سلامت چشم و پوست اطراف چشم هایتان داشته باشند و رنگ شیشه آن ها تاثیری در قدرت محافظتشان ندارد.
14.تمام موارد - ناپروکسن، قرص های پیشگیری از بارداری، برخی دارو های ضد افسردگی و کنترل دیابت، تیازید دیورنیک، تتراسایکلین و بسیاری از آنتی بیوتیک ها می توانند حساسیت پوست شما را در برابر نور آفتاب افزایش دهد، بنابراین اگر این دارو ها را مصرف می کنید، هنگام خروج از منزل استفاده از کرم های ضد آفتاب و دستکش و کلاه را فراموش نکنید.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

بسیاری از خانم ها عادت دارند روزانه از محصولات آرایشی خاص مانند کرم پودر و پنکیک که حالت پوشاننده پوست دارد استفاده کنند تا لک ها یا جای جوش ها را بپوشانند، این محصولات اگر استاندارد نباشند و اصولی و صحیح استفاده نشوند ضرری برای پوست یا ربطی به باز و بسته شدن منافظ ندارند. حتی در استفاده از کرم پودر و پنکیک هم اشکال وقتی پیش می آید که بعضی خانم ها بهداشت پوست را رعایت نمی کنند و بدون اینکه پوست عرق کرده شان را بشویند، می خوابند. بدیهی است که در اینگونه افراد اختلال در کاکرد پوست بوجود می آید. به خصوص در تابستان ها به دلیل تعریق پوست باید از مواد آرایشی بدون چربی و ترجیحا پنکیک ( مناسب برای پوست چرب ) استفاده شود پس چنانچه بعد از بازگشت به منزل پوست با آب و صابون شسته و از کرم مرطوب کننده برای پوست های خشک استفاده شود، هیچ مشکلی پیش نمی آید. البته به عنوان یک پزشک توصیه می کنم استفاده از محصولات آرایشی ( کرم پودر ها و ... ) را به جشن ها و میهمانی ها موکول کنید و به طور روزمره و همیشگی از این گونه محصولات استفاده نکنید به جای آن روز ها فقط کرم ضد آفتاب بزنید. 

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

1. برای آنکه مو ها کاملا صاف شوند باید برس گردد و سشوار را از ریشه مو به سمت پایین و در جهت خواب مو کشید، در غیر این صورت ممکن است مو ها وز شوند.

2. سشوار کشدن باعث براق و زیباتر شدن مو ها می شود اما در عین حال می تواند عامل خشکی مو ها شده و برای پیشگیری از این حالت درجه سشوار را روی کمترین میزان حرارت قرار دهید و آن را در فاصله 5/1 سانتی متری مو نگه دارید. اشتباه رایج آرایشگران استفاده از بالاترین درجه سشوار و چسیاندن سشوار به مو هاست

3. دسته های نازکی از مو را جدا کنید و برس و سشوار بکشید. وقتی مو ها کاملا خشک شدند، درحالی که هنوز گرم هستند، مرتب باید برس را به حالت مرور داخل آن ها کشید تا حالت بگیرند و بعد از سرد شدن کامل مو ها، می توان آن ها را به حالت دلخواه درآورد.

4. برای آنکه حالت مو ها به هم نریزد، آن ها را بالای سر جمع و دسته دسته از پایین گردن براشینگ کنید.

5. اگر مو ها ی شما وز است، قبل از سشوار کشیدن صاف کننده ها و اتوی مو را بکار بگیرید.قبل از استفاده از اتو نیز از کرم تقویت کننده مو استفاده کنید.

6. 2 بار در هفته سشوار کشیدن مشکلی به وجود نمی آورد، اما بیش از این حد سلامت مو ها را به خطر می اندازد.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

مقدمه
تا به حال تظاهرات پوستی سیگار زیاد مورد توجه نبوده ولی امروزه تحقیقات زیادی برای اثبات این موضوع انجام شده است. برای مثال در سال 1965 دو پژوهشگر پی بردند که زنان سیگاری از نظر چهره و رنگ پوست و چروک های زودرس، با غیر سیگاری ها تفاوت دارند.
چهره سیگاری ها رنگ پریده و متمایل به خاکستری است و چروک ها خیلی زود روی پوست آن ها دیده می شود، به طور مثال چروک پوست افراد 40 تا 49 ساله سیگاری به اندازه افراد 60 ساله غیر سیگاری است.
امروزه حتی اصطلاح ( صورت سیگاری ) به کار می رود.متاسفانه خانم ها برای ابتلا به چین و چروک های ناشی از سیگار از آقایان مستعد ترند.
علت پدید آمدن چهره خاص در سیگاری ها چیست؟
نیکوتین سیگار باعث تنگ شدن عروق پوست و کم شدن اکسیژن رسانی به بافت پوست می شود از آنجا که اکسیژن خون سیگاری ها کاهش و دی اکسید کربن خون که یک ماده دفعی است افزایش می یابد.گلبول های قرمز با آن دی اکسید کربن ترکیب غیر طبیعی می سازند و .... .
چسبندگی پلاکت ها زیاد می شود، خون غلیظ و عبورش از رگ آهسته تر می شود بنابراین در ساخت کلاژن ( رشته های نگهدارنده از پوست ) و الاستین ( ماده ای که باعث قوام پوست می شود ) اختلال ایجاد خواهد شد الا ستین ضخیم تر می شود و به صورت تکه تکه قرار می گیرد و چروک ها به وجود می آیند ، علاوه بر این، مواد موجود در سیگار پوست را مستعد تحریک بیش از حد معمول می کنند و عواملی مانند نور آفتاب آسیب بیشتری به آن می رسانند.
این چروک ها با ترک سیگار از بین میروند؟
بله، وقتی سیگار را ترک کنید اکسیژن رسانی به بافت پوست بیشتر و به مرور زمان روند چروک شدن پوست متوقف می شود و گاهی حتی در افرادی که در سنین جوانی سیگار کشیدن را شروع کرده اند بهبود و قوام پوست را به وضوح می بینیم.سیگاری ها فقط نگران ظاهر و زیبایی شان هستند ولی ما نگرانی های دیگری هم داریم.
تحقیقات جدید نشان داده چروک صورت ناشی از سیگار یک پیش آگاهی بد است. در کسانی که به دلیل سیگار کشیدن صورتشان چروک می شود، احتمال بروز بیماری کشنده انسداد مزمن ریه ناشی از سیگار 5 برابر بیشتر از افرادی است که چروک صورت ندارند، شاید علت این ارتباط بین بیماری ریه و چروک پوست، ژن های مشابهی باشد که مسئولیت خاصی دارند، پس به نظر ما با ترک سیگار 2 نتیجه به دست می آیند:
1. خطر ابتلا به بیماری های کشنده ریوی کم می شود.
2. چروک صورت و پیر شدن زودرس متوقف می شود
مهمترین اثر سیگار بر پوست چیست؟
کاهش چشمگیر روند بهبود و ترمیم زخم ها ، محققان ثابت کرده اند اثر زیان بار سیگار به صورت چشمگیری در ترمیم زخم ها خود را نشان می دهد و به خصوص در سیگار هایی که جراحی پیوند پوستی یا گرافت پوستی انجام می دهند ( بعد از برداشتن ضایعه، چون پوست آن ناحیه برای پوشش کافی نیست، از قسمت دیگر بدن یک گرافت پوستی بر میدارند و به آن ناحیه پیوند می زنند. (به دلیل نرسیدن اکسیژن و تغذیه کافی به وسیله خون به آن ناحیه باعث پیوندی با احتمال 3 برابر نسبت به غیر سیگاری ها تخریب می شود ( نکروز ) و زخم برای مدت زیادی بهبود نمی یابد.
تصور کنید بیمار این همه هزینه کرده و رنج کشیده، جراح زحمت کشیده و فرد به دلیل سیگار کشیدن همه چیز را نابود می کند. در افراد سیگاری که روزی 2 پاکت سیگار می کشند، حتما تا 6 برابر احتمال این تخریب بیشتر است.
سیگار علاوه بر اثر تخریبی روی زیبایی پوست صورت چه آثار ثابت شد دیگری دارد؟
اگر دقت کرده باشید لب های سیگاری ها، انگشتانی که سیگار را نگه می دارد و ناخن ها ، لثه ها هم از این تنگی عروق و مضرات سیگار متاثر می شوند . پلاک های سفید رنگ در کامدهان سیگاری ها و زبانشان گاهی به دلیل التهاب غدد بزاقی به وجود می آید.دانه های قرمز هم از مشخصه سیگاری ها ست، نشانه عدم خون رسانی است و چون خون و مواد غذایی به لثه نمی رسد به مرور عفونت های میکروبی و لثه های دردناک خون ریزی دهنده در سیگاری ها بیشتر دیده می شود.
صحبت آخر:
این روز ها دختر خانم ها ی زیادی را می بینیم که هم پای آقایان سیگار و قلیان می کشند (هر کام قلیان معادل 10 نخ سیگار است ) باید به آن ها هشدار داد که پوست از آثار زیان سیگار در امان نیست، حتی جالب است بدانید سیگاری ها مستعد سفید شدن زودرس مو ها نیز هستند.
پس اگر به نتایج خطر ها جسمی و بیماری های کشنده سیگار اهمیت نمی دهید، حداقل برای حفظ زیبایی و نداشتن ظاهر پیر با وجود سن کم این کار را کنار بگذارید.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

کرم های دور چشم حاوی مواد مرطوب کننده و ویتامین های A,C,E و در مواردی لایه بردارهای بسیار ضعیفی هستند. از این نوع کرم ها می توان هم در طول روز و هم شب قبل از خواب استفاده کرد.برخی از کرم های دور چشم خواص ضد آفتابی هم دارندکه البته مخصوص روز هم هستند.

با توجه به اینکه آفتاب یکی از عوامل مهم ایجاد کننده چروک های زودرس در خانم ها و آقایان و به خصوص افرادی است که در فضاهای باز و زیر آقتاب کار می کنند، استفاده از کرم های ضد آفتاب و ضد چروک دور چشم لازم است و می تواند تا حد زیادی از بروز چروک های زودرس پیشگیری کند. البته استفاده از عینک محافظ پوست مقابل اشعه ماورای بنفش نیاز به استفاده از کرم دور چشم و ضد آفتاب در اطراف چشم را برطرف می کند.اما باید مطمئن باشید که عینک استاندارد به خوبی از پوست اطراف چشم در برابر اشعه A , B محافظت می کند و لازم است یک عینک ساز استاندارد بودن آن را تایید کند.

اگر کرم ها با پوست سازگاری نداشته باشند و باعث عکس العمل های پوستی شوند، زمینه ساز چروک و حساسیت های پوستی به خصوص در اطراف چشم می شوند. کرم آرایشی نباید هیچگونه عکس العملی روی پوست ایجاد کند اما اگر با استفاده از آن پوست دچار قرمزی و التهاب یا جوش شد، باید مصرف آن را فورا قطع کرد.

به طور کلی مواد تشکیل دهنده کرم های دور چشم تقریبا یکسان است و استفاده از انواع آن ها تفاوت چندانی ندارد، در واقع باید گفت که این کرم ها آنگونه که تبلیغ می شود قوی و ضعیف ندارند.

استفاده از کرم های آرایشی نباید باعث ایجاد هرگونه واکنشی در پوست شود. اگر کرمی واقعا آرایشی باشد استفاده از آن روی پوست و اطراف چشم ایرادی ندارد اما اگر این کرم روی پوست عکس العمل نشان می دهد، نباید آن را اطراف چشم زد. این موضوع در مورد کرم های ضد آفتاب هم صدق می کند. کرم های آرایشی دور چشم از نظر ترکیب تفاوت چندانی با هم ندارند.

کرم دور چشم را نمی توان برای تمام صورت استفاده کرد اگر کرم های آرایشی صورت تحریک کننده پوست اطراف چشم باشد نباید آن ها را دور چشم مالید، ابتدا باید کرم را روی بخشی از پوست امتحان کرد. کرم ها را باید به پوست زیر چشم زد برای پلک بالا نیازی به استفاده از کرم نیست زیرا آفتاب به هیج وجه به پوست آن نمی تابد.

برای اصلاح نسبی چروک ها و تیرگی زیر چشم می توان از نوعی لیزر استفاده کرد. توکسین بوتو لینیوم A (بوتاکس) نیز می تواند تا حدی چروک های قسمت خارجی پلک را بر طرف کند. در صورتی که چروک ها بیش از حد و باعث افتادگی پلک شده باشند، با کمک جراحی قابل درمان هستند. کرم های ضد چروک فقط پیشگیری کننده اند و خاصیت درمانی ندارند.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

جستجو