تلفن تماس: 33157635-021

demo

بهداشت و سلامت مو

بهداشت و سلامت مو

دکلره کردن باعث زیاد و بلند شدن موها نمی شود اما نکته مهم این است که پوست محلی که می خواهید دکلره کنید باید سالم و بدون مشکل پوستی باشد. یعنی از قبل ملتهب و قرمز نباشد؛ مثلا اگر موهای صورت را که پوست زیر آن از قبل قرمز و ملتهب است دکلره کنید، ممکن است پوست بیشتر تحریک و لک ایجاد شود بنابراین اگر مشکل پوستی یا بیماری پوستی دارید، قبل از دکلره کردن موها آن را درمان کنید. 

 

( دکتر منصور صالحی)

پزشک بیماری های پوست، مو و زیبایی

 تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس: 33650103 - 33157635)

 

وقتی موهایمان بلند است، چگونه می توانیم از موهایمان مراقبت کنیم؟
برای این کار باید نکته هایی را درباره ساختمان موهایتان بدانید. مو یکی از ضمایم لایه خارجی پوست (اپیدرم) است که از پیاز مو به وجود می آید. پیاز مو قبل از تولد تشکیل می شودو به طور متوسط 80-120هزار پیاز مو در پوست سرمان وجود دارد. به همین دلیل داشتن مو های پر پشت و بلند ارثی است و تعداد پیاز موها جنبه ژنتیکی دارد و بعد از تولد دیگر هیچ پیاز مویی تشکیل نمی شود.
یعنی رنگ مو ها هم در پر پشت یا کم پشت بودن مو ها تاثیری ندارد؟
کسانی که مو های بلوند دارند ، موی بیشتر وبه طور متوسط 120 هزار مو دارند در حالی که تعداد تار مو در افراد مومشکی ، 100هزار و درمو قرمزها80 هزار است. اما مو قرمزها موهای ضخیم تری دارند و موهای بلوند ظریف و نازک اند به همین دلیل است که می گویند اگر تمام مو های سر افراد را در هر رنگ و نژادی که باشند، بتراشند و وزن کنند مساوی خواهد بود.
پس داشتن مو های بلند هم ژنتیکی است. بعضی ها می گویند مو ها یمان بلند نمی شود. تقریبا چون چرخه رشد موها جنبه ژنتیکی دارد و هیچ کاری در این زمینه نمی توان انجام داد. طول دوره رشد تعیین کننده بلندی موی شماست، حتی اگر اصلا موهایتان را کوتاه نکنید. مو های سر چرخه رشدی6-2 ساله دارند که در این مدت 12-8 میلی متر در ماه رشد می کنند. سپس هر مو وارد یک مرحله گذرا می شود که رشد آن متوقف، انتهای آن چماقی و از ریشه مو جدا می شود و می ریزد. وقتی چرخه رشد جدیدی شروع شود، یک موی جدید پدید می آید. چرخه رشد مو های سر با یکدیگر تفاوت دارد بنابراین فقط 15 درصد از مو ها با هم به فاز استراحت می روند، اگر غیر از این بود، ما هم مانند بعضی حیوانات هر چند وقت یک بار طاس می شدیم.
پس اگر مو دوره رشد طولانی داشته باشد می توان انتظار مو هایی بلند داشت؟ بله فقط کسانی که دوره رشد خیلی طولانی ای دارند مو هایشان از کمرشان پایین تر می رود. با دوره رشد متوسط فقط حدود 30 سانتی متر موهایشان بلند می شود. افراد با دوره رشد کوتاه، مو های بلندی نخواهند داشت و نباید نگران شوند، چون این روز ها با کمک تکنیک های آرایشگری می توانند مو هایشان را اکستنشن کنند و موهایی تا حد کمر داشته باشند و لذت داشتن مو های بلند راهم بچشند.
برگردیم به مراقبت های اساسی از مو ها.
همان طور که گفتم اگر مو های خود را نشناسید، نمی توانید خوب از آنها مراقبت کنید.ریشه مو که در پایه پیاز مو است ، تنها قسمت رشدکننده یا زنده مو است . همچنان که سلول های سازنده مو تولید می شوند، این سلول ها سخت می شوند و می میرند و ساقه مو را تشکیل می دهند. ساقه مو حاوی ((کراتین)) (یک نوع پروتئین) است و 12-8 میلی متر در ماه رشد می کند. ساقه مو با یک ماده چرب به نام((سبوم)) (از غدد چربی داخل پیاز مو ترشح می شود) پوشانده شده است. لایه خارجی مو ((کوتیکول)) نام دارد و از روی هم قرار گرفتن سلول ها(شبیه تخته های نازک روی سقف) درست شده است. اگر کوتیکول سالم باشد، موها لطیف به نظر می رسند و به آسانی ژولیده نمی شوند، نور را منعکس می کنند و براق و درخشان اند. اگر کسی با شانه، رنگ کردن یا... به سلول خارجی مو آسیب بزند، آن سلول ها کنده می شوند و می ریزند. مانند اینکه طوفانی بیاید و چند تکه از سقف شیروانی را بردارد. این فرو رفتگی ها باعث کدر و مات شدن سطح ساقه مو می شوند. منظور از مراقبت اساسی، کاهش صدمه های وارده به لایه خارجی موهاست. اگر موها را به آرامی با شامپو بشویید، بادقت شانه کنید و کمتر از بی رنگ کننده ها و مواد شیمیایی استفاده کنید، به سطح کوتیکول صدمه نمی خورد و موهای بهتری خواهید داشت. این کلید زیبایی مو است. این مراقبت ها در کسانی که همیشه می خواهند موی بلند داشته باشند، باید دقیق تر انجام شود. چون ساقه مو یک بافت مرده است و نمی تواند خود را ترمیم کند و صدمه برای همیشه باقی می ماند و مو ها انقدر بد منظره می شوند که باید کوتاه شوند بعد باید منتظر ماند موهای سالم و جدید رشد کنند و جایگزین موهای صدمه دیده شوند.
پس فایده این همه ماسک مو و نرم کننده که ادعا می شود برای ترمیم مو های صدمه دیده اند، چیست؟
نرم کننده ها فقط به طور موقت باعث بهبود ظاهر موها می شوند و خیلی گذرا پوششی ایجاد می کنند که فرو رفتگی های روی ساقه مو را پر می کند و هنگام شانه کردن مو از آسیب بیشتر و صدمه های بعدی جلوگیری می کند. وقتی مو صدمه دید، تنها راه حل برای برگرداندن شادی از دست رفته، رشد موهای تازه است اما باید چند نکته را خیلی رعایت کرد :
اگر موهای خیلی بلندی دارید یا موهایتان صدمه دیده اند، باید سر را به چندقسمت تقسیم کنید و هر قسمت را جداگانه شامپو بزنید: به آرامی آبکشی کنید و نرم کننده بزنید. نرم کننده را فقط به ساقه مو بمالید چون با پر کردن سطوح نابرابر ساقه مو باعث نرمی و درخشان به نظر رسیدن موها می شود. موهای خود را در یک حوله بپیچانید تا خشک شوند. برای خشک کردن موها آنها را ماساژ ندهید چون باعث می شود ساقه مو دوباره زبر شودو بشکند. فقط موها را آرام با شانه ای که فاصله دندانه هایش زیاد و نوک آنها گرد است، شانه کنید. هرگز مو های خیس را برس نزنید چون موهای خیس بادکرده و شکننده اند و قابلیت کشش آنها زیاد می شود و با هر کششی شکسته می شوند. اگر عادت دارید از سشوار یا هر دستگاه حالت دهنده ای استفاده کنید، از حرارت بالا استفاده نکنید. با درجه کم وقت بیشتری صرف می شود اما از صدمه دیدن مو جلوگیری خواهد شد . سعی کنید هر روز از حالت دهنده های حرارتی استفاده نکنید و این کار را به هفته ای 3-2 بار کاهش دهید . از فر کردن دایمی موها ، بی رنگ کردن یا صاف کردن بیش از حد مو خودداری کنید . برای هر دستکاری و تغییر در حالت و رنگ مو ، به خصوص اگر مو های بلند و صدمه دیده دارید ، به یک آرایشگر ماهر مراجعه کنید. موهایتان را از آثار زیانبار آفتاب محافظت کنید. اگر دوست دارید همیشه موهای بلند و مرتبی داشته باشید ، باید آن ها را مرتب اصلاح کنید ، حتی اگر مو های بلندی دارید ، چون هر تار مو به طور جداگانه رشد می کند و چند هفته بعد از اصلاح کردن ، نوک مو ها غیر هم سطح و نا زیبا می شوند ، با کوتاه کردن مرتب نوک موها همیشه مو های ضخیم و جذابی خواهید داشت . خیلی از خانم ها به دلیل داشتن حجاب در محیط های کار و اجتماع ، موها یشان در وضیت کشش قرار می گیرد. آیا این کار باعث ریزش می شود ؟ اگر موها را دم اسبی کنند یا محکم ببافند ، در طولانی مدت دچار ریزش موی موقت ناشی از کشش می شوند اما اگر مو را در وضعیت راحتی قرار دهند ، روسری یا هر محافظتی که روی مو دارند ، می تواند موهایشان را از آثار مضر آفتاب در امان نگه دارد. لازم است خانم ها وقتی به خانه بر می گردند مو ها را آرام شانه کنند و ترجیحا تا هنگام خواب و استراحت آنها را باز بگذارند . اگر مراقب مو باشند ، این پوشش ها باعث ریزش موها نخواهد شد . ریزش 100-50 تار مو در روز طبیعی است و جای نگرانی ندارد .
تغذیه تا چه حد در داشتن موهای سالم و زیبا نقش دارد ؟ برای داشتن بدنی سالم ، باید به این اصول توجه کنیم ، اول داشتن فعالیت بدنی مناسب سن که متاسفانه این روزها بیشتر زنان و مردان جوان آن را اولویت آخر زندگی خود قرار داده اند ، دوری از استرس های بی مورد و تغذیه استاندارد که همه گروه های مواد غذایی را داشته باشد . بعضی افراد به جای ورزش ، سعی می کنند با رژیم های خاص و فاقد پروتیین به تناسب اندام برسند . در صورتی که برای حفظ رشد طبیعی موها پروتیین لازم است و3-2 ماه بعد از قطع مصرف پروتئین، فرد دچار ریزش مو خواهد شد و با خوردن مقادیر کافی غذاهای حاوی پروتئین ، دوباره ریزش مو قطع می شود . خانم ها باید از نظر کم خونی ، مشکل های تیروییدی و بعضی مشکل های هورمونی برسی شود . داشتن خواب کافی هم بسیار مهم است که علاوه بر آرام بخش بودن ، می تواند سلامت بدن و زیبایی پوست و مو را به ارمغان بیاورد .

( دکتر منصور صالحی )
پزشک بیماری های پوست مو و زیبایی
تهران افسریه 15 متری دوم نبش خیابان22 (تلفن تماس :33650103 – 33157635)

 

  1. 1.هنگام انتخاب مدل موی کوتاه به سن، جنس موها و شکل صورتتان دقت کنید.
  2. 2.اگر 20 ساله هستید هر نوع مدل مویی به شما می آید البته باید در عین حال به شکل و جنس مو توجه داشته باشید.
  3. 3.اگر 30 ساله هستید مدل شلوغ و کپ های نا متقارن را انتخاب نکنید.مناسب ترین مدل برای شما در این سن مدل های نیمه بلند و کلاسیک است.
  4. 4.اگر 40 ساله هستید مدلی انتخاب کنید که صورت شما را جوان تر نشان می دهد.مدل های نیمه کوتاه که گردن را می پوشاند مناسب می باشد.
  5. 5.اگر سنتان از 50 سال گذشته است، مدل موی کوتاه کلاسیک انتخاب کنید.مو هایتان هرگز نباید از سرشانه تان بلند تر شوند.
  6. 6.اگر مو های پر پشتی دارید، توجه کنید که بعد از کوتاه کردن مو، خط قیچی روی آن نماند، بهترین مدل برای مو های شما مدل هایی است که خط هندسی متفاوت دارد، مدل مصری کوتاه اصلا مناسب شما نیست.
  7. 7.اگر موهای مجعد یا  فر دارید، می توانید مدل مو های پسرانه انتخاب کنید یا اجازه دهید موهایتان بلند شود و روی شانه هایتان بریزد.
  8. 8.اگر موهای نازکی دارید، مدل های کوتاه یا نیمه بلند را انتخاب کنید.موی بلند، کم پشتی آن را نشان می دهد.علاوه بر کوتاه کردن مو ها با یک مدل زیبا حتما آن را های لایت کنید تا سایه روشن، مو ها را پرپشت نشان دهد.
  9. 9.اگر مو هایتان حالت پذیر نیست، مدل های کوتاه مثل مدا مصری را انتخاب کنید.

10.اگر صورت بیضی شکلی دارید، هر نوع مدل مویی را که می پسندید و به سن و جنس مو هایتان می آید انتخاب کنید.

11.اگر صورتتان گرد است، برای باریک تر جلوه دادن آن، کوپی رانتخاب کنید که دور صورت می ریزد.مدل هایی که اطراف صورت را خالی می کنند مثل مدل پسرانه مناسب شما نیستند.

12.اگر برخی اعضای صورت مثل بینی تان درشت است، موهایی انتخاب کنید که مو هایتان را پر پشت نشان می دهد.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)

 

 

 

 

1. ابتدا باید منطقه ی مورد نظر را کاملا شسته و هیچ نوع کرم و یا مرطوب کننده ای نباید روی پوستتان باشد زیرا در غیر اینصورت ماده ای که باید روی پوست مالیده شود، کاملا به پوست نمی چسبد و ممکن است پوست آسیب ببیند.
2. اگر در منطقه ای هستید که آب و هوای گرم دارد ، قبل از زدن موم روی پوستتان پودر بچه بزنید. این کار باعث می شود موم راحتتر روی پوستتان بچسبد. مالیدن موم روی پوست هم مهم است، آن را باید به صورت لایه ای نازک روی پوست زد به طوری که مو ها قابل دیدن باشند، این کار باعث می شود پوست کشیده نشود و مو ها به راحتی کنده شوند.

3. همیشه موم را در جهت رویش مو ها روی پوست بمالید.

4. بعد از موم زدن لازم است یک نرم کننده ملایم روی پوست زده شود تا اگر حساسیتی وجود داشته باشد پوست واکنش نشان ندهد.

5. اگر تا حالا اپیلاسیون نکرده اید بدانید مو ها ی شیو شده معمولا زبر اند، وقتی مو ها درآمدند با دستان آن ها را لمس کنید، اگر به اندازه 2 میلی متر بلند شده بود مطمئن باشید ماده اپیلاسیون آن را می گیرد و زمان مناسبی است.

6. برای آنکه از رویش مو های زیر پوستی جلوگیری کنید یک لوسیون انتخاب کنید که در ترکیب آن سالیسیلیک وجود داشته باشد. اگر بلافاصله بعد از اپیلاسیون 3 بار از این لوسیون استفاده کنید از بوجود آمدن مو های زیر پوستی جلوگیری کنید.

7. یکی از علت های رغبت نشان ندادن بیشتر خانم ها به استفاده از این روش، درد ناشی از کندن مو ها از ریشه است. برای این مشکل قبل از مو زدایی از یک محلول بی حس کننده مثل لیدوکائین روی پوستتان استفاده کنید. این کار را 20 دقیقه قبل از مو زدایی انجام دهید اما ماده نباید در ناحیه تناسلی استفاده شود. از آنجا که احتمال دارد پوست به این ماده حساسیت نشان دهد حتما آن را ابتدا روی یک قسمت پوستتان امتحان کنید.

8. برای اینکه بعد از اپیلاسیون پوست قرمز نشود می توان کمی روغن ماهی به پوست زد.

9. تحقیقات نشان داده اپیلاسیون ممکن است، باعث بروز بیماری های تناسلی شود، اما فقط در صورتی که نکته های بهداشتی شامل ملحفه تمیز برای زیرتان، پد های یک بار مصرف و قاشق یکبار مصرف را رعایت نکنید.ضمنا موم به علت حرارتی که می بیند ویروس ها و باکتری ها را درون خود نگه نمی دارد و همین حرارت، به بیمار نشدن شما کمک می کند.

دکتر منصور صالحی
آدرس : تهران – افسریه – پانزده متری دوم – نبش خیابان 22 (تلفن تماس : 33650103 - 33157635)